بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ چیست ؟ چه کسی به آن نیاز دارد و چگونه کار می کند؟

اشخاصی که در حوزه بیزینس کوچینگ فعالیت می‌کنند مربیان با تجربه و خود صاحبان مشاغل هستند که تصمیم می‌گیرند از استعدادهای خود برای ایجاد و توسعه یک کسب و کار برای کمک به سایر صاحبان مشاغل برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

قطعا مقالات و کتاب‌های زیادی درباره چگونگی ایجاد و توسعه یک کسب و کار خوانده‌اید اما واقعیت این است که هر کسب و کاری منحصر به خود است و توصیه‌های عمومی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای راهنمای تجارت شما باشد. اما، این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید مهارت‌های حرفه‌ای خود را برای مدیریت بهتر، رقابت، تغییرات و موارد دیگر توسعه دهید که می‌تواند شما را برای موفقیت بهتر آماده کند. با انجام این کار، یک بیزینس کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند تا رشد کنید و خود را برای تحقق پتانسیل حرفه‌ای به چالش بکشید.

بیزینس کوچینگ چیست؟

اگر فردی می‌خواهد نحوه نواختن ساز را بیاموزد، یافتن معلم بسیار آسان‌تر از آموزش خود است.
به همین ترتیب، اگر یک ورزشکار بخواهد مهارت‌های خود را ارتقا دهد، بهترین کاری که می‌تواند انجام دهد این است که به تیمی بپیوندد که یک مربی عالی دارد.

مربیان تجاری یا افرادی که در حوزه بیزینس کوچینگ فعالیت می‌کنند، مهارت‌هایی را که برای موفقیت در کسب و کار نیاز دارید به شما آموزش می‌دهند و در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد آنچه باید انجام دهید به عنوان منبع اطلاعات در کنار شما هستند.

دیدگاه تجاری بیزینس کوچ

در بیزینس کوچینگ افراد یا تیم‌ها با یک کوچ کار می‌کنند که نه تنها در صنعت مربوطه تخصص دارد بلکه در مواردی نیز مهارت‌هایی برای ارائه مشاوره در شرایط خاص را دارا هستند.

بیزینس کوچینگ چیست

بسیاری بیزینس کوچینگ را با کارآفرینی یکی می‌دانند در صورتی که بیزینس کوچینگ به توسعه کسب و کارها با تمرکز بر اهدافشان می‌پردازد.

روش‌های کمک کردن بیزینس کوچ‌ها با توجه به مسیر موفقیت متفاوت است ولی هدف اصلی آنها کمک به توسعه و رشد کسب و کار است.

چه کسی به بیزینس کوچینگ نیاز دارد؟

کوچینگ کسب و کار می‌تواند به هر صاحب کسب و کار کمک کند به شرطی که کوچ مناسب برای نیازهای خود پیدا کند.

شرکت‌های بزرگتر ممکن است از کوچینگ تجاری برای کل تیم‌های مدیریتی خود استفاده کنند، در حالی که صاحبان مشاغل کوچکتر نیز می‌توانند از راهنمایی‌های یک کوچ حرفه‌ای بهره‌مند شوند.

همچنین این پتانسیل وجود دارد که افراد با تجربه بالا نیز از این کوچ‌ها برای راهیابی به مسیرهای جدید و شروع کسب و کارهای نوپا از آنها استفاده کنند و بهترین نتایج را بدست آورند.

بیزینس کوچ چگونه می‌تواند کمک کند؟

جستجوی یک متخصص کوچینگ یک راه برای پیگیری ادامه رشد و رساندن شرکت شما به قله‌های جدید است.

بیزینس کوچینگ چیست

این که خواهان کمک برای مقابله با یک چالش تجاری خاص هستید یا می‌خواهید آینده آن را تعیین کنید، یک بیزینس کوچینگ می‌تواند یک شریک عالی برای کمک به شما باشد:

 • وظایف توسعه رهبری خود را ارزیابی کنید
 • محدودیت های تجاری را به چالش بکشید
 • امکانات جدید را کشف کنید و برای دستیابی به هدف تجاری خود و همچنین توسعه مستمر ، پاسخگویی و پشتیبانی ایجاد کنید.
این مقاله را حتما بخوانید:  کوچینگ توسعه فردی

بیزینس کوچینگ دقیقاً چگونه کار می‌کند؟

هدف اصلی در کوچینگ کسب و کار این است که به کارآفرین کمک کند تا دیدگاه خود را برای تعیین اهداف دست یافتنی تغییر داد ، آنها را به وظایف واقع بینانه که در یک جدول زمانی تعیین شده تقسیم شده و به آنها در رسیدن به این اهداف کمک کند.

آنچه بسیاری از صاحبان مشاغل یا مدیران به اشتباه انتظار دارند این است که بیزینس کوچ به آنها آموزش دهد چگونه از نقطه A به نقطه B برسند ولی یک بیزینس کوچ خوب مانند یک پزشک عمل نمیکند و پاسخ ها را به شما نمیدهد ولی به شما کمک میکند آن ها را پیدا کرده و در رسیدن به آن ها شما را همراهی میکند.

بیزینس کوچ مناسب من کیست؟

بیزینس کوچ مناسب شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید بتواند چند مورد را به شما ارائه دهد که آن ها شامل:

بیزینس کوچینگ چیست

 • تجربیات خود و دیگران از راه‌اندازی و توسعه کسب و کار مشابه شما
 • توانایی شناسایی استعدادهای شما و استفاده از آنها به طرز درست
 • داشتن اعتماد به نفس برای پیداکردن چشم اندازها و خودکارآمدی‌ها در کسب و کار شما

برای صاحبان کسب و کارها معمولا جای سوال است که اگر من شرکت خود را بهتر می‌شناسم چرا باید یک بیزینس کوچ را استخدام کنم؟

یکی از مواردی که وجود دارد بیطرفانه تصمیم گرفتن در کار است که یک بیزینس کوچ دقیقا همین کار را انجام می‌دهد حتی اگر شما فکر می‌کنید که یک مدیر منطقی و دقیق هستید باز هم برای تصمیم گیری احساسات شما درگیر می‌شود.

همچنین یک بیزینس کوچ می‌تواند دیدگاه‌هایی را به شما بدهد که از نظر شما و تیمتان پنهان بوده و حتی می‌تواند در مورد برخی مسائل بازخورد مستقیم به شما ارائه دهد.

در نهایت برای اینکه از یک بیزینس کوچینگ در مجموعه خود استفاده کنید باید انتظارات واقع بینانه‌ای از آنها داشته باشید تا تجربه متفاوتی را احساس کنید.

چگونه بیزینس کوچ مناسب برای خود پیدا کنیم

اگر از بیزینس کوچ برای کمک به بهبود دید خود استفاده می‌کنید، حتماً ابتدا تحقیق کنید و کوچی را پیدا کنید که مناسب شما و شرکت شما باشد.

بیزینس کوچینگ چیست

بیزینس کوچ‌های زیادی در بازار وجود دارد و بسیاری از آنها نتایج فوق العاده‌ای را در زمان کمی پیشنهاد می‌دهند. در حالی که بیزینس کوچ خوب کار می‌کنند تا در یک بازه زمانی معقول نتیجه بگیرند، معجزه یک شبه رخ نمی‌دهد. بهبود کسب و کار شما یک تلاش مداوم است و با جلسات کوچینگ شما به پایان نمی‌رسد.

نکاتی که باید در نظر بگیرید:

چه از یک کوچ استفاده می‌کنید یا می‌خواهید در آینده از یک کوچ برای کمک به خود استفاده کنید باید یک چک لیست آماده کنید که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

آیا کوچ انتخابی من در اولین مشاوره سوالات درستی را مطرح می‌کند؟

یک بیزینس کوچ خوب باید به کل سابقه کاری شما دسترسی داشته باشد و به دانستن آن علاقه داشته باشد و در مورد انگیزه های اصلی، ارزش‌ها، اهدافی که برای خود و کارتان مشخص کرده‌اید و وضعیت فعلی شما سوالاتی از شما بپرسد.

آیا بیزینس کوچ حرفه‌ای شما صلاحیت کمک به شما را دارد؟

این مقاله را حتما بخوانید:  کوچینگ چیست؟

بهترین بیزینس کوچ برای هر فرد خود اوست چون می‌داند که دقیقا برای چه چیزی دست به همچین کاری زده است ولی استفاده از یک بیزینس کوچ حرفه‌ای با تجربه‌های متفاوت می‌تواند روش‌های جدید فروش و صنعت را به شما ارائه بدهد.

آیا به فردی با تجربه مشابه نیاز دارید یا متفاوت؟

انتخاب فردی با تجربه می‌تواند روی کار شما تاثیرات مثبتی بگذارد اما مشارکت با فردی با تجربه متفاوت می‌تواند راه‌های جدید و پر سودی را به شما بیاموزد.

مهمترین نکته در روابط کوچینگ این است که با فردی کار کنید که برای او احترام قائل هستید و از صحبت کردن با ایشان لذت می‌برید.

در مصاحبه با بیزینس کوچ همیشه در مورد کارهایی که با کمک آنها توسعه یافته است سوال کنید. می‌توانید برای این موضوع از این سوالات استفاده کنید:

آیا آنها موفق شدند به درآمد واقعی برسند؟

نتایج آنها بعد از کمک شما قابل لمس بودند؟

مانند بسیاری از برنامه‌ها، بررسی و بازخورد های موجود در مورد یک کوچ می‌تواند به شما در پیدا کردن یک بیزینس کوچ مناسب کمک کند. در برخی از موارد کوچ‌هایی هستند که جلسه رایگان ارائه می‌دهند تا شما بررسی کنید که آیا ایشان کوچ مناسبی برای کسب و کار شما است یا خیر.

یک بیزینس کوچینگ تا چه زمانی باید کنار شما باشد؟

هیچ پاسخ صد در صدی برای این سوال وجود ندارد و در حقیقت رابطه شما و بیزینس کوچینگ تا زمانی که شما بخواهید ادامه می‌یابد. شما می‌توانید رابطه خود را محدود به رسیدن به اهداف و وظایف خاصی بکنید و به محض رسیدن به آنها رابطه را به پایان برسانید و یا می‌توانید برای مدت طولانی از خدمات یک بیزینس کوچ برای بهبود طولانی مدت و توسعه روز افزون به مدت طولانی‌تری استفاده کنید.

بیزینس کوچینگ چیست

برای برخی از صاحبان مشاغل این رابطه فقط در نقاط مهمی از کسب و کار که مورد نیاز آن ها است وجود دارد و همچنین ممکن است که یک کوچ را برای دوره‌ای کوتاه مدت استخدام کنید و پس از پایان قرارداد فقط در زمان‌هایی که به مشاوره احتیاج داشتید با ایشان تماس بگیرید.

ابزارهای یک بیزینس کوچ

آیا درباره روش‌ها و ابزارهای یک بیزینس کوچ برای کمک به صاحبان کسب و کار چیزی می‌دانید؟ برخی از ابزارهای مورد استفاده یک بیزینس کوچ عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل و سایر ابزار های کلاسیک برای بررسی دارایی‌ها
 • روش‌ها و ابزارهایی که به شما در ارائه بازخورد در مورد فرآیند کوچینگ، پیشرفت کسب و کار و رابطه با صاحبان مشاغل کمک می‌کند.
 • تمرینات فکری فشرده و ایجاد بردهای خلاقیت و سایر ابزارهای خلاقانه برای ایده‌های نو تجاری
 • ایجاد برنامه ریزی برای به کارگیری ابزارها در زمان مناسب و مکان مناسب و اندازه گیری نتایج
 • استفاده از روش‌هایی برای حذف تعلل، افزایش انگیزه و حفظ انرژی مثبت در کار.

کارآفرینان مشهوری که مربیگری تجاری داشتند

شاید تعجب آور باشد که بدانید حتی برخی از صاحبان مشاغل و کارآفرینان مشهور و موفق جهان در مقاطعی به مربیان تجاری اعتماد کرده‌اند تا به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کنند.

اریک اشمیت مدیرعامل سابق گوگل قبلاً گفته بود که استخدام یک مربی تجاری بهترین تصمیم حرفه‌ای است که او گرفته است. او اذعان می‌کند که در ابتدا نیاز به اصرار داشت، زیرا او قبلاً مدیرعامل موفق یک شرکت در حال رشد سریع بود.

با این وجود، اشمیت پس از قانع شدن توسط یکی از اعضای هیئت مدیره گوگل، تصمیم گرفت با یک مربی تجاری کار کند و از نتایج شگفت زده شد. اشمیت در مصاحبه با مجله Fortune گفت: “همه به یک مربی نیاز دارند“.

این مقاله را حتما بخوانید:  هوش رقابتی

بیل گیتس، استیو جابز و تعداد بیشماری دیگر از مدیران و کارآفرینان مشهوری که از مربیگری کسب و کار بهره مند شده‌اند.

کافی است بگویم که کوچینگ کسب و کار منبعی است که برخی از موفق‌ترین کارآفرینان جهان هنوز هم به آن سوگند یاد می‌کنند.

آمار کوچینگ سرآمد کسب و کار

صاحبان راضی که برای توسعه و توسعه مشاغل خود با مربیان تجاری همکاری کرده‌اند، سریعاً در مورد مزایا و مزایای زیادی که در طول این فرآیند از آنها برخوردار بوده صحبت می‌کنند و چندین نظرسنجی مختلف انجام شده است که نتایج چنین خدماتی را برجسته می‌کند.

فقط چند آمار معنادار کوچینگ کسب و کار از این نظرسنجی ها عبارتند از:

یک مطالعه در سال 2001 توسط منچستر نشان داد که مشاغلی که از یک مربی کسب و کار استفاده می‌کنند، به طور متوسط 5.7 برابر سرمایه‌ای که برای خدمات مربیگری پرداخت می‌کنند، سرمایه گذاری می‌کنند.

بیزینس کوچینگ چیست

گزارشی که توسط انجمن مدیریت پرسنل انجام شده است نشان می‌دهد مدیرانی که هم مربیگری و هم آموزش دیده‌اند می‌توانند بهره‌وری خود را تا 86 درصد در مقایسه با 22 درصد افزایش بهره‌وری توسط مدیرانی که به تنهایی آموزش دیده‌اند افزایش دهند.

یک مطالعه گروهی نشان داد که 40 درصد از شرکت‌های Fortune 500 از آموزش کسب و کار برای آموزش و توسعه مدیران خود استفاده می‌کنند.

مطالعه انجام شده توسط MetrixGlobal LLC نشان داد که مشاغلی که هزینه مربیگری را پرداخت کرده‌اند، به ازای هر 1.00 دلار هزینه شده برای این خدمات، 7.90 دلار بازدهی دارند.

53 درصد از صاحبان مشاغل و مدیران اجرایی گزارش می‌دهند که بهره وری آنها افزایش یافته است.

61 درصد از صاحبان گزارش می دهند که رضایت شغلی آنها افزایش یافته است.

23 درصد از مدیران گزارش می دهند که کوچینگ تجاری به آنها در کاهش هزینه های عملیاتی کمک کرده است.

22 درصد از شرکت‌ها گزارش داده‌اند که کوچینگ کسب و کار سودآوری آنها را افزایش داده است.

67 درصد از صاحبان مشاغل و مدیران گزارش می‌دهند که مربیگری کسب و کار مهارت‌های تیمی آنها را در مشاغل خود افزایش داده است.
آماری از این قبیل بر ارزش دنیای واقعی که مربیگری تجاری می تواند ارائه دهد ، تأکید می کند.

مانند هر چیز دیگری که کسب و کار شما برای آن هزینه می‌کند، خدمات مربیگری یک سرمایه گذاری است. در این زمینه نظرسنجی‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که بارها و بارها بازده قابل توجهی را در زمینه‌های مختلف کلیدی به ارمغان می‌آورد.

منبع آمار: وب سایت برایان تریسی

افکار نهایی

کوچینگ کسب و کار می‌تواند برای هر صاحب مشاغل یا تیم مدیریت مناسب باشد، به شرطی که روابط مربیگری شما بر اساس احترام و دید مشترک باشد.

شاید پیدا کردن مربی مناسب برای کسب و کار کمی طول بکشد، اما یک شریک خوب نه تنها به شما در افزایش سود کمک می‌کند، بلکه ابزارهای لازم را نیز برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید در دراز مدت کسب و کار خود را بالا نگه دارید.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین رای 4.3 / 5. میانگین امتیاز 6

1 دیدگاه برای “بیزینس کوچینگ چیست؟

 1. محسن علیپور گفته:

  بهترین مقاله بود که خونده بودم
  عالی بود آقای حقیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *