بیزینس کوچینگ (Business Coaching)؛ بررسی 0 تا 100 + چرا به یک به بیزینس کوچ نیاز داریم؟

بیزینس کوچینگ چیست ؟ چه کسی به آن نیاز دارد و چگونه کار می کند؟

میزان تلاش و توجه ی انسان ها و موسسات مختلف برای بهبود وضعیت شغلی، مالی، اجتماعی و … که همواره در پی داشتن یک زندگی با کیفیت تر از قبل هستند، بیش از هر زمان دیگری اوج گرفته است.

از آن جایی که رسیدن به موفقیت، کسب رضایت درونی و احساس آرامش یکی از اصلی ترین خواسته های بشر است و به دلیل افزایش دغدغه ها و درگیری های فکری و کاری ای که  ذهن ما انسان ها را به خود مشغول می کند، استفاده از افرادی آگاه و توانمند که راهنما و تشویق کننده ی ما در جهت انتخاب مسیر درست و ترغیب به ادامه دادن راه و پیشرفت و بهبود وضعیت کاری و زندگی ما باشند، به  خوبی احساس می شود.

به چنین افرادی که همراه و هم مسیر با نیازهای ما می شوند و رشد شخصیتی، فکری و یاری دهنده ی ما به سمت آرزوها و خواسته های ما می شوند، کوچ (Coach) و به عملکرد آن ها  کوچینگ گفته می شود.

در ادامه با نگاهی دقیق تر و علمی تری به به بررسی و پاسخ دهی به مطالب زیر می پردازیم. مواردی از قبیل:

1- معنای کوچینگ چیست؟

2- بیزینس کوچینگ چیست؟

3- وظیفه بیزینس کوچینگ چیست؟

4- انواع بیزینس کوچینگ

5- مزایای بیزینس کوچینگ

6- چگونه بیزینس کوچ شویم؟

7- آموزش بیزنس کوچینگ

  همچنین شما را با یکی از بهترین مشاوران کسب و کار و یکی از برترین کوچ های ایران، آقای ناصر حقیقی آشنا می کنیم.

معنای کوچینگ چیست؟

 در پاسخ می‌شود گفت که کوچ‌ها در واقع مربیانی هستند که به افراد کمک می‌کنند تا در ابتدا به خودآگاهی برسند. سپس با آگاهی به شرایط و داشته‌های خود، مسیر مناسب خود را انتخاب کنند و با تعهد به این مسیر، به اهداف خود برسند.

البته این به این معنا نیست که آنها شبیه مشاوران برایتان برنامه‌ریزی می‌کنند یا مانند منتورها، بایدها و نبایدها را بر سر راهتان می‌گذارند. آنها فقط موانع ذهنی را از پیش روی شما برمی‌دارند تا شما راحت‌تر به اهدافتان برسید.

این روزها کوچینگ بیش از قبل در جهان رواج پیدا کرده است و افراد، در بسیاری از زمینه‌ها از جمله پیش برد کسب‌وکارها، رهبری و مدیریت گروه‌ها و سازمان‌ها، روابط عاطفی و اجتماعی و حتی توسعه فردی از کوچ‌ها کمک می‌گیرند.

پیشنهاد ما به شما:  3 مورد از اشتباهات کوچینگ که مانع تغییر دیگران می شود

ما در این مقاله قصد داریم تا به یکی از پرطرف‌دارترین زیرشاخه‌های کوچینگ، یعنی کوچینگ کسب‌وکار بپردازیم و بدانیم بیزینس کوچ چیست؟ همچنین تمام مطالب پیرامون بیزینس کوچینگ را بررسی کنیم تا شما آگاهی بیشتری در این زمینه داشته باشید. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا به اهمیت کوچینگ در دنیای امروز پی ببرید.

جلسه بیزینس کوچینگ با مربی کسب و کار

بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچ فردی است که در تمام مسیر کسب‌وکارتان، از ایده تا اجرا و رسیدن به هدف در کنارتان است و به شما کمک می‌کند با استفاده از استعدادها و داشته‌های درونی خودتان به هدف‌های کاری مدنظرتان برسید.

همه ما می‌دانیم که یک کسب‌وکار نوپا به دلیل پیشینه ضعیف مدیریتی و تجربی، قادر نیست به‌راحتی مسیر معینی را تا رسیدن به هدف طی کند. بیزینس کوچ آینه‌ای در مقابل او قرار می‌دهد و به او این باور را می‌دهد که رسیدن به موفقیت به‌سادگی امکان‌پذیر است.

وظیفه بیزینس کوچ چیست؟

1. مهم‌ترین وظیفه یک بیزینس کوچ موفق این است که بتواند درون افراد را روشن کند تا آنها بتوانند داشته‌ها و قابلیت‌های خود را ببینند و به خودباوری برسند.

2. مربی کسب و کار باید از تجربیات کاری خود در زمینه کسب‌وکار موفقی که داشته است برای دیگران صحبت کند. مسلم است که اگر بیزینس کوچ، تجربه‌ای در زمینه راه‌اندازی یا مدیریت کسب‌ و کار نداشته باشد نمی‌تواند سختی‌های این مسیر را بشناسد و راهنمای خوبی برای افراد و بیزینس‌های آنها باشد.

3. بیزینس کوچ حرفه‌ای باید بتواند با افراد و صاحبان کسب‌وکارها ارتباطی قوی و مؤثر برقرار کند. نیازها و استعداد‌های درونی آنها را شناسایی کند. نقاط ضعف و قوت آنها را به اطلاع آنها برساند و به صاحبان کسب‌وکارها کمک کند تا بتوانند استراتژی و نقشه راه خود را ترسیم کنند.

4. آخرین وظیفه یک بیزینس کوچ این است که بین استعداد‌های درونی صاحبان کسب‌وکارها ارتباط برقرار کند. او باید بتواند نقطه اشتراکی بین تمام مهارت‌های این افراد بیابد تا آنها بتوانند ابزار‌های لازم را در جهت رسیدن به اهدافشان در کنار خود داشته باشند.

انواع بیزینس کوچینگ

کوچینگ کسب‌ و کار:

مهم‌ترین شاخه بیزینس کوچینگ، کوچینگ کسب‌ و کار است. وظیفه یک کوچینگ کسب‌ و کار این است که افراد را یاری می‌‌کند تا کسب‌وکار خود را منسجم، طبق برنامه مشخصی به سمت اهداف از پیش تعیین شده، پیش ببرند.

کوچینگ مدیران اجرایی:

گسترش و توسعه مهارت‌های فردی مدیران اجرایی، یکی از گام‌های اساسی در جهت رسیدن به موفقیت گروهی و کاری است. در کشور‌های پیشرفته، برای هماهنگی بیشتر بین مدیران و کارمندان، هرازچندگاهی سمینارهای تخصصی کوچینگ برگزار می‌شود.

این جلسات که عمدتاً گروهی نیز برگزار می‌شود، در جهت ارتقا مهارت‌های مدیران است و بازدهی نهایی کار را افزایش خواهد داد.

پیشنهاد ما به شما:  8 روش از بهترین روش ها در مدیریت کسب و کار

بیزینس کوچینگ چیست

کوچینگ شغلی:

بسیاری از کسانی که وارد شغل یا حرفه خاصی می‌شوند، نمی‌دانند چه هدفی دارند یا مسیر مشخصی را پیش روی خود نمی‌بینند. این افراد به کمک کوچینگ‌ های شغلی می‌توانند به شناخت کافی از خودشان و خواسته‌هایشان برسند.

در وهله بعد برای خود اهداف کوتاه‌ مدت یا بلند مدت ترسیم کنند و در جهت رسیدن به این اهداف گام بردارند. همه این مراحل، از ابتدا تا انتها به کمک یک کوچینگ شغلی امکان‌پذیر است.

کوچینگ توسعه فردی:

هیچ کسب‌ و کاری بدون تلاش افراد و کارمندان مجموعه‌اش توان پیش رفتن در مسیر را ندارد. همان‌طور که هیچ کشتی بدون تلاش مستمر دریانوردانش به‌پیش نمی‌رود. اما کوچینگ توسعه فردی چه کمکی می‌کند؟

کوچ‌ها به افراد کمک می‌کنند تا عملکرد خود را ارزیابی کنند و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند. آنها با تاکید بر نقاط قوت افراد، آنها را از لحاظ مهارت‌های شغلی و فردی ارتقا می‌دهند و درنهایت باعث پیشرفت نتیجه کلی مجموعه کاری شما می‌شوند.

کوچینگ ارتقای مهارت‌های ارتباطی:

بسیار مهم است که افراد در محیط کار خود بتوانند با یکدیگر و با مدیران خود، ارتباطی مؤثر و باکیفیت داشته باشند. کوچینگ در زمینه مهارت‌های ارتباطی به شما کمک‌ خواهد کرد که بیاموزید چگونه می‌توانید روش‌های ارتباطی تازه را به کار گیرید و مسیر‌های ارتباطی باکیفیت‌تری برای خودتان بسازید.

بیزینس کوچینگ چیست

لمس مزایای بیزینس کوچینگ در آینده

پیش از آنکه کسب‌وکار خود را شروع کنید، از خود بپرسید چه‌قدر از توانایی‌های درونی خود آگاهید؟ آیا صلاحیت رهبری یک کسب‌وکار را دارید؟ آیا می‌توانید مسیری با اهداف مشخص، برای کسب‌وکار خود ترسیم کنید؟

 اگر در پاسخ به این پرسش‌ها تردید دارید، پیشنهاد ما این است که از یک مرکز بیزنس کوچینگ مانند مجموعه ناصر حقیقی کمک بخواهید تا شما را راهنمایی‌کنند. قطعا با کمک یک مربی کسب و کار می‌توانید با خیالی آسوده، کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید.

بهترین مربیان کسب‌ و کار شما را در پیشبرد اهداف کاری‌تان همراهی خواهند کرد. به یاد داشته باشید که شروع هر کسب‌وکاری، پستی‌ها و بلندی‌هایی دارد که یک بیزینس کوچ حرفه‌ای می‌تواند شما را در تمام مسیر یاری کند.

مهم‌ترین مزیت بیزینس کوچینگ این است که شما را بر نقاط ضعف و قوتتان آگاه می‌کند. این به‌مرور بر بازدهی کار شما تأثیر می‌گذارد و نه‌تنها باعث افزایش فروش شما می‌شود. بلکه می‌تواند از شما مدیری بهتر و حتی انسانی بهتر بسازد.

شما با کمک مرکز بیزینس کوچینگ ناصر حقیقی می‌توانید کوچینگ خصوصی خود را داشته باشید تا شما را در رسیدن به اهداف کاری‌تان همراهی کند.

چگونه بیزینس کوچ شویم؟

پیش از آنکه بخواهید به یک مشاور کسب‌ و کار تبدیل شوید باید به چند نکته توجه کنید. اول اینکه از خود بپرسید آیا ویژگی‌های یک بیزینس کوچ را دارید؟ می‌توانید با افراد ارتباطی درست و مؤثر برقرار کنید؟ تابه‌حال تجربه یک کسب‌ و کار موفق را داشته‌اید؟ چه‌قدر در زمینه بیزینس کوچینگ مطالعه داشته‌اید؟ به خدمات بیزینس کوچ‌ واقف هستید؟

پیشنهاد ما به شما:  کوچینگ توسعه فردی چیست؟

پیشنهاد ما این است که در یک دوره بیزینس کوچینگ شرکت کنید. خود را درآن محیط و زیرنظر یک مشاور کسب و کار بیازمایید. او به شما خواهد گفت که فرد مناسبی برای این کار هستید یا نه!

قبل از اینکه برای ثبت نام در دوره های کوچینگ اقدام کنید، پیشنهاد ما به شما این است که حتما یک کتاب بیزنس کوچینگ تهیه کنید و آن را مطالعه کنید. کتاب کوچینگ در کار و عمل نوشته مت سامر یکی از بهترین گزینه‌های ممکن در بازار کتاب است. این کتاب دید وسیعی نسبت به خدمات بیزنس کوچینگ و به طورکلی فضای کاری یک بیزنس کوچ می‌دهد.

آموزش بیزنس کوچینگ

حق شما این است که مدیر درونی خود را کشف کنید. باور کنید که می‌توانید رهبر کسب و کار خود باشید. صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستید؟ می‌خواهید کسب و کاری را شروع کنید اما از توانایی های خودتان مطمئن نیستید؟ در این دوره می‌توانید به نقطه‌ای برسید که تیم و سازمان خودتان را کوچ کنید!

شما در این دوره می‌آموزید که چگونه شاهراه‌ حیاتی کسب و کارتان را پیداکنید. نقاط کور و تاریک کارتان را به روشنی خواهید دید و برآنها مسلط خواهیدشد. می‌توانید به نقاط ضعف اعضای گروهتان اشراف پیدا کنید و آنها را رفع کنید.

شما زیر نظر یکی از با تجربه ترین متخصصان این زمینه یعنی آقای ناصرحقیقی، یکی از مطرح‌ترین مربیان کسب و کار، آموزش خواهید دید و می‌توانید به کوچی حرفه‌ای برای کسب و کار خودتان تبدیل شوید. ناصر حقیقی، یکی از پیشگامان بیزنس کوچ ایران است. او در راه‌اندازی قریب به 100 کسب و کار نقش داشته‌است و تجارب بسیاری در زمینه توسعه کسب و کار دارد.

سوالات متداول

1- درآمد بیزنس کوچینگ در ایران به چه صورت است؟

همه چیز بستگی به تلاش شما در این زمینه دارد و درآمد مشخصی وجود ندارد. اما گفته ها حاکی از درآمد بالای این حوزه دارد.

 

2- وظایف مربی کسب و کار چیست؟

1. همراهی و همکاری با افراد برای پیشبرد و گسترش اهداف کاری.
2. کمک به شناخت درونیات افراد و افزایش خودباوری در مدیران اجرایی.

3- چه طور می‌توانم با مربیان کسب وکار ارتباط برقرار کنم؟

با تماس با کارشناسان ما و مراجعه به وب سایت آقای ناصر حقیقی  که از افراد توانمند و عضو جامعه ی بیزینس کوچینگ ایران هستند، می‌توانید با یکی از بهترین و باتجربه‌ترین مربیان کسب‌ و کار ایران تماس برقرار کنید و کوچینگ خصوصی خود را داشته باشید.

منابع:
تحقیقات فردی

indeed.com

4.2/5 - (36 امتیاز)

24 دیدگاه برای “بیزینس کوچینگ (Business Coaching)؛ بررسی 0 تا 100 + چرا به یک به بیزینس کوچ نیاز داریم؟

 1. محسن علیپور گفته:

  بهترین مقاله بود که خونده بودم
  عالی بود آقای حقیقی

 2. رحیمی گفته:

  مقاله خیلی خوبی بود مخصوصا بخش سوالات کوچینگ که کوچ از کوچی می پرسه

 3. امیر گفته:

  من یک دانشجو هستم و یک ایده‌ای دارم و دوست دارم که اون رو اجرایی کنم اما به کسی اعتماد ندارم. هزینه جلسه خصوصی با استاد چجوریه؟

 4. رضا رادفر گفته:

  خیلی کامل بود
  واقعا مشخصه زحمت کشیدید به شما
  شرایط کوچینگ خصوصی اقای حقیقی به چه شکل هست ؟

  • ابراهیمی گفته:

   درود بر شما. از منو گزینه رزرو وقت کوچ خصوصی را تکمیل کنید. در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار خواهیم کرد

 5. نجات گفته:

  سپاس از مطلب خوب و مفیدتان
  جزییات و نکات خوبی در مطلب متذکر شدید اما نکته ایی که مورد سوال هست این خواهد که :
  اگر مشاوره کسب و کار نجات را بررسی بفرمایید الویت داشتن مهارت بر مبنای بر توسعه شخصی است
  که این اطلاعات همواره متفاوت تعریف شده اند .
  علاو ه بر مشاوره کسب و کار نجات ، دکتر ویز ، ساکوراد ، الوبیز ، مجله بازده و … هم این تفاوت تعریف دیده میشود ، چرا ؟

 6. سارا گفته:

  سلام خسته نباشید جناب حقیقی (البته امیدوارم خودتون پاسخ بدید)
  من یک ایده ناب دارم برای شروع کسب و کار اما متاسفانه سرمایه شو ندارم. شما برای پردازش اولیه ایده آیا هزینه میگیرید؟

  • naser haghighi گفته:

   سلام و درود
   کاملا بستگی به ایده ی شما دارد و اینکه چه قدر تایم بگذاریم برای تحلیل و بررسی آن و همچنین برای بیزینس پلن های آن 🌹🌹

 7. مصطفی خوانسار گفته:

  من که از خدمت بیزینس کوچینگ خصوصی شما استفاده کردم میدونم چقدر عالی هستید و چقدر افرادی در این حوزه دارند کار میکنند که فقط رو تبلیغات و حرف و اد بالا هستند الحق که کار جوونا درسته دمتون گرم

 8. هدی گفته:

  مرسی از مقاله خوبتون باز نسبت به سایتای دیگه یه چیزای یونیکی داشت

 9. خداوردی گفته:

  استاد حقیقی عزیز خواستم از این طریق واقعا از شما تشکر کنم که روزنه جدیدی از زندگی رو بروم باز کردید و باعث شدید واقعا دیدگاهم نسبت به کسب درآمد عوض شه و بفهمم چقد راحت میشه پول درآورد.
  یک بیزینس کوچینگ ایران خود شمایی

  • mramin گفته:

   سلام خانم خداوردی
   نظر لطف شماست بزرگوارید هرچی هست تلاش خودتون بوده

 10. هادی سلیمانی گفته:

  اقای حقیقی هنوز شناخته شده نیست، اما اگر کسی بیزینس ترند های ایشون رو ببینه میفهمه من چی میگم

 11. زهتابی نیا گفته:

  مثل همیشه حرف ندارید جناب حقیقی
  موفق و پایدار باشید

 12. خراسانی گفته:

  سلام خسته نباشید پس کی از اون ایده های ناب پولسازتون میذارید اقای حقیقی؟

  • mramin گفته:

   سلام وقتتون بخیر و خوشی انشالله بزوی زود صبر کنید کلی برنامه داریم

 13. بهرامی گفته:

  سلام خسته نباشید هزینه مشاوره بیزینس کوچینگ با هزینه کوچینگ متفاوتدهست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.