بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ چیست ؟ چه کسی به آن نیاز دارد و چگونه کار می کند؟
4.4
(7)

اشخاصی که در حوزه بیزینس کوچینگ فعالیت می‌کنند مربیان با تجربه و خود صاحبان مشاغل هستند که تصمیم می‌گیرند از استعدادهای خود برای ایجاد، توسعه و مدیریت کسب و کار برای کمک به سایر صاحبان مشاغل برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

قطعا مقالات و کتاب‌های زیادی درباره چگونگی ایجاد و توسعه یک کسب و کار خوانده‌اید اما واقعیت این است که هر کسب و کاری منحصر به خود است و توصیه‌های عمومی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای راهنمای تجارت شما باشد. اما، این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید مهارت‌های حرفه‌ای خود را برای مدیریت بهتر، رقابت، تغییرات و موارد دیگر توسعه دهید که می‌تواند شما را برای موفقیت بهتر آماده کند. با انجام این کار، یک بیزینس کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند تا رشد کنید و خود را برای تحقق پتانسیل حرفه‌ای به چالش بکشید.

مطالب صفحه

بیزینس کوچینگ چیست؟

اگر فردی می‌خواهد نحوه نواختن ساز را بیاموزد، یافتن معلم بسیار آسان‌تر از آموزش خود است. به همین ترتیب، اگر یک ورزشکار بخواهد مهارت‌های خود را ارتقا دهد، بهترین کاری که می‌تواند انجام دهد این است که به تیمی بپیوندد که یک مربی عالی دارد. مربیان تجاری یا افرادی که در حوزه بیزینس کوچینگ فعالیت می‌کنند، مهارت‌هایی را که برای موفقیت در کسب و کار نیاز دارید به شما آموزش می‌دهند و در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد آنچه باید انجام دهید به عنوان منبع اطلاعات در کنار شما هستند.

دیدگاه تجاری بیزینس کوچ

در بیزینس کوچینگ افراد یا تیم‌ها با یک کوچ کار می‌کنند که نه تنها در صنعت مربوطه تخصص دارد بلکه در مواردی نیز مهارت‌هایی برای ارائه مشاوره در شرایط خاص را دارا هستند.

بیزینس کوچینگ چیست

بسیاری بیزینس کوچینگ را با کارآفرینی یکی می‌دانند در صورتی که بیزینس کوچینگ به توسعه کسب و کارها با تمرکز بر اهدافشان می‌پردازد.

روش‌های کمک کردن بیزینس کوچ‌ها با توجه به مسیر موفقیت متفاوت است ولی هدف اصلی آنها کمک به توسعه و رشد کسب و کار است.

چه کسی به بیزینس کوچینگ نیاز دارد؟

کوچینگ کسب و کار می‌تواند به هر صاحب کسب و کار کمک کند به شرطی که کوچ مناسب برای نیازهای خود پیدا کند.

شرکت‌های بزرگتر ممکن است از کوچینگ تجاری برای کل تیم‌های مدیریتی خود استفاده کنند، در حالی که صاحبان مشاغل کوچکتر نیز می‌توانند از راهنمایی‌های یک کوچ حرفه‌ای بهره‌مند شوند.

همچنین این پتانسیل وجود دارد که افراد با تجربه بالا نیز از این کوچ‌ها برای راهیابی به مسیرهای جدید و شروع کسب و کارهای نوپا از آنها استفاده کنند و بهترین نتایج را بدست آورند.

بیزینس کوچ چگونه می‌تواند کمک کند؟

جستجوی یک متخصص کوچینگ یک راه برای پیگیری ادامه رشد و رساندن شرکت شما به قله‌های جدید است.

بیزینس کوچینگ چیست

این که خواهان کمک برای مقابله با یک چالش تجاری خاص هستید یا می‌خواهید آینده آن را تعیین کنید، یک بیزینس کوچینگ می‌تواند یک شریک عالی برای کمک به شما باشد:

 • وظایف توسعه رهبری خود را ارزیابی کنید
 • محدودیت های تجاری را به چالش بکشید
 • امکانات جدید را کشف کنید و برای دستیابی به هدف تجاری خود و همچنین توسعه مستمر ، پاسخگویی و پشتیبانی ایجاد کنید.

بیزینس کوچینگ دقیقاً چگونه کار می‌کند؟

هدف اصلی در کوچینگ کسب و کار این است که به کارآفرین کمک کند تا دیدگاه خود را برای تعیین اهداف دست یافتنی تغییر داد ، آنها را به وظایف واقع بینانه که در یک جدول زمانی تعیین شده تقسیم شده و به آنها در رسیدن به این اهداف کمک کند.

آنچه بسیاری از صاحبان مشاغل یا مدیران به اشتباه انتظار دارند این است که بیزینس کوچ به آنها آموزش دهد چگونه از نقطه A به نقطه B برسند ولی یک بیزینس کوچ خوب مانند یک پزشک عمل نمیکند و پاسخ ها را به شما نمیدهد ولی به شما کمک میکند آن ها را پیدا کرده و در رسیدن به آن ها شما را همراهی میکند.

بیزینس کوچ مناسب من کیست؟

بیزینس کوچ مناسب شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید بتواند چند مورد را به شما ارائه دهد که آن ها شامل:

بیزینس کوچینگ چیست

 • تجربیات خود و دیگران از راه‌اندازی و توسعه کسب و کار مشابه شما
 • توانایی شناسایی استعدادهای شما و استفاده از آنها به طرز درست
 • داشتن اعتماد به نفس برای پیداکردن چشم اندازها و خودکارآمدی‌ها در کسب و کار شما

برای صاحبان کسب و کارها معمولا جای سوال است که اگر من شرکت خود را بهتر می‌شناسم چرا باید یک بیزینس کوچ را استخدام کنم؟

یکی از مواردی که وجود دارد بیطرفانه تصمیم گرفتن در کار است که یک بیزینس کوچ دقیقا همین کار را انجام می‌دهد حتی اگر شما فکر می‌کنید که یک مدیر منطقی و دقیق هستید باز هم برای تصمیم گیری احساسات شما درگیر می‌شود.

همچنین یک بیزینس کوچ می‌تواند دیدگاه‌هایی را به شما بدهد که از نظر شما و تیمتان پنهان بوده و حتی می‌تواند در مورد برخی مسائل بازخورد مستقیم به شما ارائه دهد.

در نهایت برای اینکه از یک بیزینس کوچینگ در مجموعه خود استفاده کنید باید انتظارات واقع بینانه‌ای از آنها داشته باشید تا تجربه متفاوتی را احساس کنید.

چگونه بیزینس کوچ مناسب برای خود پیدا کنیم

اگر از بیزینس کوچ برای کمک به بهبود دید خود استفاده می‌کنید، حتماً ابتدا تحقیق کنید و کوچی را پیدا کنید که مناسب شما و شرکت شما باشد.

بیزینس کوچینگ چیست

بیزینس کوچ‌های زیادی در بازار وجود دارد و بسیاری از آنها نتایج فوق العاده‌ای را در زمان کمی پیشنهاد می‌دهند. در حالی که بیزینس کوچ خوب کار می‌کنند تا در یک بازه زمانی معقول نتیجه بگیرند، معجزه یک شبه رخ نمی‌دهد. بهبود کسب و کار شما یک تلاش مداوم است و با جلسات کوچینگ شما به پایان نمی‌رسد.

نکاتی که باید در نظر بگیرید:

چه از یک کوچ استفاده می‌کنید یا می‌خواهید در آینده از یک کوچ برای کمک به خود استفاده کنید باید یک چک لیست آماده کنید که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

آیا کوچ انتخابی من در اولین مشاوره سوالات درستی را مطرح می‌کند؟

یک بیزینس کوچ خوب باید به کل سابقه کاری شما دسترسی داشته باشد و به دانستن آن علاقه داشته باشد و در مورد انگیزه های اصلی، ارزش‌ها، اهدافی که برای خود و کارتان مشخص کرده‌اید و وضعیت فعلی شما سوالاتی از شما بپرسد.

این مقاله را حتما بخوانید:  کوچینگ توسعه فردی چیست؟

آیا بیزینس کوچ حرفه‌ای شما صلاحیت کمک به شما را دارد؟

بهترین بیزینس کوچ برای هر فرد خود اوست چون می‌داند که دقیقا برای چه چیزی دست به همچین کاری زده است ولی استفاده از یک بیزینس کوچ حرفه‌ای با تجربه‌های متفاوت می‌تواند روش‌های جدید فروش و صنعت را به شما ارائه بدهد.

آیا به فردی با تجربه مشابه نیاز دارید یا متفاوت؟

انتخاب فردی با تجربه می‌تواند روی کار شما تاثیرات مثبتی بگذارد اما مشارکت با فردی با تجربه متفاوت می‌تواند راه‌های جدید و پر سودی را به شما بیاموزد.

مهمترین نکته در روابط کوچینگ این است که با فردی کار کنید که برای او احترام قائل هستید و از صحبت کردن با ایشان لذت می‌برید.

در مصاحبه با بیزینس کوچ همیشه در مورد کارهایی که با کمک آنها توسعه یافته است سوال کنید. می‌توانید برای این موضوع از این سوالات استفاده کنید:

آیا آنها موفق شدند به درآمد واقعی برسند؟

نتایج آنها بعد از کمک شما قابل لمس بودند؟

مانند بسیاری از برنامه‌ها، بررسی و بازخورد های موجود در مورد یک کوچ می‌تواند به شما در پیدا کردن یک بیزینس کوچ مناسب کمک کند. در برخی از موارد کوچ‌هایی هستند که جلسه رایگان ارائه می‌دهند تا شما بررسی کنید که آیا ایشان کوچ مناسبی برای کسب و کار شما است یا خیر.

یک بیزینس کوچینگ تا چه زمانی باید کنار شما باشد؟

هیچ پاسخ صد در صدی برای این سوال وجود ندارد و در حقیقت رابطه شما و بیزینس کوچینگ تا زمانی که شما بخواهید ادامه می‌یابد. شما می‌توانید رابطه خود را محدود به رسیدن به اهداف و وظایف خاصی بکنید و به محض رسیدن به آنها رابطه را به پایان برسانید و یا می‌توانید برای مدت طولانی از خدمات یک بیزینس کوچ برای بهبود طولانی مدت و توسعه روز افزون به مدت طولانی‌تری استفاده کنید.

بیزینس کوچینگ چیست

برای برخی از صاحبان مشاغل این رابطه فقط در نقاط مهمی از کسب و کار که مورد نیاز آن ها است وجود دارد و همچنین ممکن است که یک کوچ را برای دوره‌ای کوتاه مدت استخدام کنید و پس از پایان قرارداد فقط در زمان‌هایی که به مشاوره احتیاج داشتید با ایشان تماس بگیرید.

ابزارهای یک بیزینس کوچ

آیا درباره روش‌ها و ابزارهای یک بیزینس کوچ برای کمک به صاحبان کسب و کار چیزی می‌دانید؟ برخی از ابزارهای مورد استفاده یک بیزینس کوچ عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل و سایر ابزار های کلاسیک برای بررسی دارایی‌ها
 • روش‌ها و ابزارهایی که به شما در ارائه بازخورد در مورد فرآیند کوچینگ، پیشرفت کسب و کار و رابطه با صاحبان مشاغل کمک می‌کند.
 • تمرینات فکری فشرده و ایجاد بردهای خلاقیت و سایر ابزارهای خلاقانه برای ایده‌های نو تجاری
 • ایجاد برنامه ریزی برای به کارگیری ابزارها در زمان مناسب و مکان مناسب و اندازه گیری نتایج
 • استفاده از روش‌هایی برای حذف تعلل، افزایش انگیزه و حفظ انرژی مثبت در کار.

اداره جلسات کوچ

کوچ برای اداره جلسات از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کند که عبارتنداز:

 1. پرسشگری موثر
 2. بازخورد اثربخش
 3. گوش دادن فعال
 4. همدلی
 5. تشویق و تبریک
 6. تاکید بر نقاط قوت
 7. ایجاد اعتماد و صمیمیت
 8. برنامه‌ریزی و اقدام
 9. حمایت مداوم و انگیزه بخشی
 10. اخلاق مداری

پرسشگری موثر

کوچ، فرآیند کوچینگ را از طریق پرسش مدیریت می‌کند ولی محتوا از خود کوچی است. کوچ در این فرآیند از پرسش‌های عمیق و تحریک کننده استفاده می‌کند.

پرسشگری باعث می‌شود:

 • از حقایقی که کوچی در سطحی آگاهانه از آن بی خبر است پرده برداشته شود و وی در جهت دستیابی به ذهن ناخودآگاه سوق داده شود.
 • کوچی به جستجو در ذهن و رسیدن به گزینه‌های متفاوت برانگیخته شود.
 • مشخص شود که کوچی چگونه به دنیا می‌نگرد، چه چیزی به او الهام می‌بخشد و چه افکاری مانع پیشرفتش می‌شود.
 • از خواسته‌ها و نیازهای درونی و توانایی‌ها و استعدادهای خود باخبر شود. آنها را آزاد کند و سپس به واقعیت زندگیش تبدیل کند.

بایدهای پرسشگری

اصولی که کوچ باید در پرسشگری رعایت کند به شرح زیر است:

 1. از پرسش‌های عمیق استفاده کند تا بتواند فکر کوچی را درگیر کرده و تحریک کند.
 2. تا حد امکان از پرسش‌های هدایت کننده که به کوچی جهت می‌دهند استفاده نکند.
 3. پرسش‌ها را ساده انتخاب کند و اصطلاحات فنی و دشوار بپرهیزد.
 4. کوچی را با پرسش‌های پی در پی و پشت سر هم بمباران نکند چون ممکن است حس بازجویی به او دست دهد. همچنین در این شیوه پرسشگری فرصت عمیق شدن و پاسخ جامع و عمیق دادن به این پرسش‌ها برای کوچی فراهم نمی‌شود.
 5. مهارت پرسشگری در گرو شنیدن فعالانه است. کوچ باید به پاسخ‌ها و صحبت‌های کوچی به صورت فعالانه‌ای گوش دهد.
 6. کوچ ممکن است پیش از جلسه کوچینگ پرسش‌هایی را آماده کرده باشد و در طول جلسه به آنها فکر کند اما در زمان برگزاری جلسه باید آماده شنیدن و پرسیدن پرسش‌های مرتبط با جریان عادی گفتگو باشد.

انواع مختلف پرسش‌ها

در ادامه چند نوع از پرسش‌هایی که می‌تواند در جلسات کوچینگ پرسیده شود آورده شده است:

پرسش‌های تعمق برانگیز: پرسش‌هایی که به عمق موضوع وارد می‌شود:

 • چرا این را می‌گویید؟
 • معنی دقیق این موضوع چیست؟
 • این مطلب با آنچه در موردش صحبت میکنیم چه ارتباطی دارد؟
 • آیا می‌توانید برایم مثال بزنید؟
 • ممکن است این موضوع را به بیان ساده‌تر بگویید.

پرسش‌هایی در جهت جستجوی فرضیات:

جستجوی فرضیات باعث می‌شود که کوچی در مورد آنچه بدون دلیل پذیرفته تفکر کند.این موضوع اصول پایه را مورد تردید قرار داده و حرکتی در ذهن کوچی ایجاد می‌کند.

 1. چه چیزهای دیگری را می‌توان در این باره در نظر گرفت؟
 2. چگونه این فرضیات را انتخاب کرده‌اید؟
 3. لطفاً توضیح بدهید که چرا و چگونه؟
 4. آیا می‌توانید این فرضیات را تایید یا رد کنید؟
 5. آیا با… موافقید یا مخالف؟

چند نمونه پرسش در موقعیت‌های مختلف

با توجه به اینکه پرسشگری یکی از مهمترین مهارتهای کوچینگ است دیدن نمونه پرسش‌های مختلف می‌تواند به افزایش مهارت پرسشگری کوچ کمک کند.

وقتی کوچی مدیری است که کارمندش با وی با تندی و حاضرجوابی برخورد می‌کند:

 1. وقتی کارمندتان با شما با تندی و حاضرجوابی برخورد می‌کند چه احساسی خواهید داشت؟
 2. وقتی کارمندتان با شما با تندی و حاضرجوابی برخورد می‌کند چه رفتاری خواهید داشت؟
 3. برای تغییر رفتار کارمندتان لازم است که چه چیزی را در خودتان تغییر دهید؟
 4. مانع اصلی در ارتباط شما و کارمندتان چه چیزی است؟
 5. چگونه می‌توانید آن را برطرف کنید؟
 6. برای بهبود رفتار این کارمندتان چه پیشنهادهایی دارید؟
 7. اگر متقاعد شده‌اید که این رفتار کارمندتان قابل بهبود است در چه زمانی چه گام‌هایی را می‌توانید بردارید؟

وقتی کوچی کارمندی است که می‌خواهد از روش جدیدی در کارش استفاده کند:

 1. چه چیز باعث شد که تصمیم بگیرید از این روش استفاده کنید؟
 2. چه اطمینانی دارید که این روش کارآمد است؟
 3. بدترین اتفاقی که می‌تواند در صورت استفاده از این روش روی دهد چیست؟
 4. فرد دیگری را می‌شناسید که بتواند کمکتان کند؟

وقتی کوچی مدیر فروش یک شرکت سازنده مجتمع تجاری است؟

 1. پیشنهادتان این است که محل فیزیکی واحد فروش را به ساختمان شماره ۲ منتقل کنید. راستی به نظرتان اگر این کار را انجام دهید چه تاثیری بر میزان دسترسی مشتریان اصلی شرکت به واحد فروش می‌گذارد؟
 2. فکر می‌کنید اقدام بعدی چه می‌تواند باشد؟
 3. چگونه می‌توانید مشتری را متقاعد کنید؟
 4. پرسش‌های احتمالی مشتری چیست و چه پاسخی برای آنها دارید؟

پرسش‌هایی برای کوچینگ شغلی

 1. برای موفقیت در شغل خود به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟
 2. در این مهارت‌ها از ۰ تا ۱۰ چه امتیازی به خود می‌دهید؟
 3. برای تقویت مهارت‌های خود چه برنامه‌ای دارید؟
 4. به چه جنبه‌هایی از شغل بیشتر علاقه‌مندی؟
 5. امیدوار هستید در یک سال و پنج سال بعد به چه جایگاهی دست یابید؟
 6. کجا و چه زمانی احساس می‌کنید که در بهترین حالت شغلی خود قرار دارید؟
 7. به طور خاص چه چیزهایی باعث احساس رضایت و عدم رضایت شما در مورد کار می‌شود؟
 8. زمانی که از کار خود ناراضی بودید برای بهتر شدن شرایط چه کارهایی انجام دادید؟
 9. اگر قرار بود امروز یکی از مسئولیت‌هایتان از دوشتان برداشته می‌شد کدام را انتخاب می‌کردید؟
 10. چه چیزی برای رسیدن به هدف شغلی که تاکنون به آن نرسیده‌اید نیاز دارید؟
 11. چه چیزی در شغلتان وجود دارد که به شما انگیزه می‌دهد؟
 12. در چه کارهایی بیشتر کارآمد هستید؟ کجا می‌توانید بیشترین تاثیر را بگذارید؟
این مقاله را حتما بخوانید:  چگونه خیلی حرفه ای شغل ایده آل و مورد علاقه مان را پیدا کنیم ؟؟

پرسش‌هایی برای کوچینگ تصمیم گیری

 1. چه چیزهایی باید بدانید تا بتوانید یک تصمیم خوب بگیرید؟
 2. یک تصمیم خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟
 3. معمولاً شما چگونه تصمیم می‌گیرید؟
 4. نظر اعضای تیم شما چیست؟ اگر به عنوان یک تیم تصمیم بگیرید چطور است؟
 5. معمولاً وقتی شما در مورد این تصمیم صحبت می‌کنید کلماتی مانند “شاید”، “احتمالا”، “باید” و “ممکن است” زیاد می‌شنوم. فکر می‌کنید چه چیزی پشت آن کلمات است؟

پرسش‌هایی برای کوچینگ تفویض اختیار:

 1. شما وظایف کاری خود را به منزل می‌برید؟
 2. آیا زمان بیشتری نسبت به همکارانتان کار می‌کنید؟
 3. آیا کارهای ناتمام و عقب مانده ریادی را در برنامه خود دارید؟
 4. در حال حاضر تا چه حد تفویض اختیار می‌کنید؟

کارآفرینان مشهوری که مربیگری تجاری داشتند

شاید تعجب آور باشد که بدانید حتی برخی از صاحبان مشاغل و کارآفرینان مشهور و موفق جهان در مقاطعی به مربیان تجاری اعتماد کرده‌اند تا به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کنند.

اریک اشمیت مدیرعامل سابق گوگل قبلاً گفته بود که استخدام یک مربی تجاری بهترین تصمیم حرفه‌ای است که او گرفته است. او اذعان می‌کند که در ابتدا نیاز به اصرار داشت، زیرا او قبلاً مدیرعامل موفق یک شرکت در حال رشد سریع بود.

با این وجود، اشمیت پس از قانع شدن توسط یکی از اعضای هیئت مدیره گوگل، تصمیم گرفت با یک مربی تجاری کار کند و از نتایج شگفت زده شد. اشمیت در مصاحبه با مجله Fortune گفت: “همه به یک مربی نیاز دارند“.

بیل گیتس، استیو جابز و تعداد بیشماری دیگر از مدیران و کارآفرینان مشهوری که از مربیگری کسب و کار بهره مند شده‌اند.

کافی است بگویم که کوچینگ کسب و کار منبعی است که برخی از موفق‌ترین کارآفرینان جهان هنوز هم به آن سوگند یاد می‌کنند.

نتایج کوچینگ

در طول جلسات کوچینگ اتفاقات بی‌نظیری رخ می‌دهد که در این مقاله اشاره‌ای کوتاه به نتایج کوچینگ خواهیم داشت.

شناسایی و پرورش استعدادها

این جمله مشهور انیشتین را همه شنیده‌ایم که می‌گوید: «همه نابغه‌اند. اما اگر بخواهیم در مورد نبوغ یک ماهی به وسیله توانایی پریدنش روی شاخه درخت قضاوت کنیم، در تمام زندگی‌اش خودش را یک احمق خواهد دانست». باید دقت کنیم که استعداد با مفاهیمی نظیر علاقه، توانمندی، مهارت، رشته تحصیلی و شغل متفاوت است.

تفاوت استعداد با علاقه و توانمندی

چه بسا افراد به حوزه‌ای علاقه داشته باشند، اما در آن زمینه استعداد نداشته باشند. چه بسیار استعدادهایی که به علت برنامه‌ریزی نامناسب یا صرف نکردن زمان و انرژی، به توانمندی تبدیل نشده‌اند و حتی، چه توانمندی‌هایی که افراد با ضرب و زور و فشار و تحمیل و تمرین، به دست آورده‌اند، اما استعدادشان در آنها چندان زیاد نیست.

تفاوت استعداد با مهارت

مهارت چیزی است که با تمرین بهتر می‌شود، اما استعداد چیزی است که وقتی در حوزه خاصی در فردی ضعیف است، به سادگی نمی‌تواند سطح آن را افزایش دهد.

بیزینس کوچینگ چیست

در واقع استعداد چیزی است که وجود دارد و پرورش داده می‌شود. اگر فردی، در انجام محاسبات ریاضی استعداد نداشته باشد، جز با تمرین بسیار زیاد و صرف توان و انرژی و سرمایه بسیار زیاد، نمی‌تواند به فردی با مهارت در این حوزه تبدیل شود و حتی اگر چنین کند، تصمیمی درست و راهبردی نگرفته است. اما داشتن استعداد در محاسبات ریاضی هم، به خودی خود ارزش چندانی ندارد و زمانی می‌تواند مفید باشد که فرد برای پرورش آن استعداد، زمان و وقت کافی صرف کند تا از دیگرانی که آن استعداد را ندارند یا آن استعداد را دارند و پرورش نداده‌اند، متمایز شود.

تفاوت استعداد با رشته تحصیلی و شغل

هیچ کس با استعداد مهندسی شیمی یا حقوق و یا پزشکی متولد نمی‌شود. شناخت استعداد می‌تواند به فرد کمک کند تا فعالیت‌هایی را که در انجام آنها توانمندتر است، تشخیص دهد. اگر فرد، انسانی خلاق و لبریز از ایده باشد، با انتخاب رشته مهندسی شیمی، ممکن است فرایندهایی ارزش آفرین و متمایز را برای کارخانه طراحی کند. اگر استعداد محاسبات ریاضی بالایی داشته باشد، می‌تواند در همان رشته به طراحی مسیرها و تحلیل جریان‌های سیال و محاسبات عددی و موارد مشابه مشغول شود.

بیزینس کوچینگ چیست

به عبارت دیگر، در بسیاری از حوزه های شغلی و تخصصی، افراد با استعدادهای مختلف، می‌توانند جایگاه مناسب خود را پیدا کنند. به شرطی که به این مسئله توجه داشته باشند.

شناسایی استعدادها (استعدادیابی)

استعدادیابی فرایندی نیست که نقطه آغاز و پایانی داشته باشد. اگرچه ما معمولا استعدادیابی را دغدغه والدین برای فرزندان می‌دانیم، اما استعدادیابی باید دغدغه همه افراد در طول زندگی باشد. همان طور که توانمندی‌های فیزیکی افراد به مرور زمان و در شرایط مختلف، رشد می‌کنند، ترکیب می‌شوند، تضعیف می‌شوند و از بین می‌روند، هر یک از افراد سبدی از استعدادها دارند که در طول زمان، تغییر می‌کنند.

شاید قبلا فرصتی برای بروز آنها نبوده و به تازگی این شرایط ایجاد شده است. شاید قبلا فکر می‌کردند در زمینه‌ای استعداد دارند و اکنون که کار با فعالیتی جدی در آن حوزه به او واگذار شده، در استعداد و توانمندی خود تردید کرده است. تغییر شرایط، به وجود آمدن فرصت‌های جدید، میوه دادن تلاش‌های قدیمی، از دست رفتن فرصت‌ها و موقعیت‌های قبلی، همه و همه، افراد را به فکر کردن و تحلیل مجدد خویشتن وا می‌دارد.

در واقع، کوچ به کوچی کمک می‌کند تا با استفاده از ابزارهایی نظیر مصاحبه با تست استعدادیابی، استعدادهای خود را شناسایی کند. سپس سعی کند این استعدادها را تقویت کرده تا به بالاترین حد ممکن خود برسند. کوچینگ این اعتماد به نفس را به کوچی می‌دهد تا بتواند به خوبی استعدادها و توانمندی‌های خود را به دیگران و جامعه معرفی کند.

بیزینس کوچینگ چیست

محمد در جایی مشغول به کار بود، ولی از کار خود راضی نبود. در جلسه کوچینگ استعدادیابی متوجه شد که استعدادهایش چیست و این که در کار فعلی به استعدادهایش توجهی نشده است. با مدیر خود در این مورد صحبت کرد و مدیرش با جابه جایی او به کار دیگری متناسب با استعدادش، موافقت کرد. پس از این جابه جایی رضایت شغلی او افزایش پیدا کرد. کوچ به کوچی کمک می‌کند تا با استفاده از ابزارهایی نظیر مصاحبه با تست استعدادیابی، استعدادهای خود را شناسایی کند.

پرورش استعدادها

پس از شناسایی استعدادها، نوبت به پرورش استعدادها می‌رسد .بدون پرورش استعدادها، فرد هیچ بهره‌ای از آن ها نمی‌برد. استعدادی که پرورش پیدا می‌کند به توانمندی تبدیل می‌شود. کوچ، فرد را تشویق می‌کند که به جای توجه به نقاط ضعف و کمبودهایی که دارد، بر استعدادهای خود متمرکز شده و با جدیت پرورش استعدادهای خود و تبدیل آنها به توانمندی را دنبال کند.

تحول و توسعه فردی

دنیای امروز دنیای تغییرات پرشتاب است. برای همراهی با این تغییرات، افراد باید مدیریت تغییرات فردی خود را بر عهده بگیرند. کوچینگ بیش از هر چیز، به تحول و توسعه فردی مربوط است، اما لازمه هرگونه تحول فردی، پذیرش تغییرات در نگرش و رفتار و عدم مقاومت در برابر این تغییرات است. کوچ به عنوان راهبر فرایند تحول و توسعه در افکار و رویکردهای کوچی در کنار او قرار می‌گیرد تا بتواند با توجه به قابلیت‌ها و توانایی‌هایش این فرصت را ایجاد کند تا بهترین تصمیم را در جهت تحول و توسعه خود اتخاذ کند.

این مقاله را حتما بخوانید:  بهترین روش تبلیغ مغازه

کوچی برای تحول و توسعه فردی باید اقدامات زیر را انجام دهد:

شناسایی شکاف بین وضعیت فعلی و مطلوب: کوچی ابتدا باید بداند کجا است و در چه وضعیتی قرار دارد، سپس بداند که به کجا می‌خواهد برود و وضعیت مطلوب در زندگی و کار از نظر او چیست؟ وقتی به وضعیت موجود و مطلوب خود نگاهی می‌کند، متوجه شکاف و فاصله‌ای می‌شود که بین این دو وجود دارد.

در واقع هدف اصلی از تحول و توسعه فردی پر کردن این شکاف است. محسن، مدیر یک مؤسسه فرهنگی بود و می‌خواست تحولی در مؤسسه خود ایجاد کند، ولی نمی‌دانست چه تحولی، در جلسه کوچینگ ابتدا وضعیت مطلوب مدنظر خود را پیدا کرد سپس با شناخت وضعیت موجود مؤسسه، متوجه شد که باید چه تغییر و تحولی در مؤسسه‌اش ایجاد کند.

تغییر الگوهای فکری و نگرش‌های مانع پیشرفت

یکی از مهم‌ترین کارهایی که کوچی باید در فرایند تحول و توسعه فردی انجام دهد، تغییر الگوهای فکری و نگرش‌های مانع پیشرفت است، زیرا این الگوها و نگرش‌ها دست و پای او را برای هرگونه حرکت و تغییری می‌بندند. متأسفانه بسیاری از افراد نسبت به موانع فکری خود آگاهی ندارند، چون بیشتر در ناخودآگاه آنها قرار دارد. کوچ با پرسشگری عمیق، کمک می‌کند تا کوچی موانع فکری و نگرشی خود را پیدا کند و آنها را تغییر دهد.

تغییر ترس‌ها، بهانه تراشی‌ها و توجیه گری‌ها

یکی دیگر از موانع جدی برای تحول و تغییر فردی، ترس از تغییر است. همچنین چون تغییر سختی‌های خاص خودش را دارد، بسیاری از افراد برای این که خودشان را توجیه کنند که به تغییر نیازی نیست، بهانه‌تراشی می‌کنند و وضعیت موجود خود را توجیه می‌کنند.

بیزینس کوچینگ چیست

کوچ به کوچی کمک می‌کند متوجه ترس‌ها، بهانه‌تراشی‌ها و توجیه‌گیری‌های خود شود و آنها را از بین ببرد.

غلبه بر موانع درونی

همه افراد در زندگی با موانع درونی روبه رو هستند که مانع از موفقیت و پیشرفت‌شان شده است. کوچ در یک فرایند اکتشافی به کوچی کمک می‌کند تا بتواند ترس‌ها، بن‌بست‌ها، چالش‌ها، نقاط ضعف، بهانه تراشی‌ها و توجیه‌گری‌های خود را بشناسد و با طراحی استراتژی‌ها و انجام اقداماتی، بر آنها غلبه کند. همچنین فرایند کوچینگ او را در درس گرفتن از اشتباه‌ها یاری می‌رساند.

افزایش کیفیت زندگی با کوچینگ

برای بسیاری از افراد کیفیت زندگی در کنار کمیت آن مهم است. کوچینگ به کوچی کمک می‌کند تا با ارتقای موارد زیر بتواند کیفیت زندگی خود را افزایش دهد.

افزایش رضایت شغلی

کیفیت زندگی وقتی افزایش می‌یابد که فرد ضمن داشتن شادی درونی از زندگی رضایت داشته باشد. کوچ از طریق شناسایی استعدادها و علایق کوچی به وی کمک می‌کند تا دیدگاه جدیدی در مورد شغلش پیدا کند. چون اگر کوچی بتواند شغلش را بر مبنای استعدادها و علایقش انتخاب و تنظیم کند، رضایت شغلی‌اش بیشتر می‌شود.

بیزینس کوچینگ چیست

ضمن این که اگر در بین گزینه‌های شغلی مختلف مانده باشد، کوچ کمک می‌کند تا کوچی گزینه‌ای که بیشترین تناسب را با استعدادها و علایقش دارد، انتخاب کند که این به افزایش رضایت شغلی کوچی کمک می‌کند. کوچی اگر از شغلش راضی باشد، زندگی با کیفیت‌تری را تجربه می‌کند.

افزایش رضایت از زندگی

شاید زندگی کوچی به همان گونه دلخواه خود باشد، شاید هم آن طوری نباشد که دوست داشته است. کوچ به کوچی کمک می‌کند تا آنچه موجب رضایتش از زندگی می‌شود را پیدا کند و سپس زندگی‌اش را به سمت آن ببرد. اگر کوچی از زندگی خود رضایت داشته باشد، زندگی را با کیفیت‌تر احساس خواهد کرد.

افزایش تاب آوری و توان مقابله با چالش ها

در زندگی همه افراد مشکلات و چالش‌های کوچک و بزرگی وجود دارد. اگر قرار باشد در مقابل این مشکلات و چالش ها کم بیاورند و ناامید شوند نمی‌توانند از آنها عبور کنند و یک زندگی ناامیدانه و غیررضایت بخش را تجربه می‌کنند.

کوچ کمک می‌کند تا کوچی با تقویت واقع نگری در خود و تغییر نگاه از مشکل محور به مسئله محور، تاب آوریش در مقابل چالش‌ها و مشکلات را بیشتر کند که در این صورت احساس خواهد کرد زندگی آن طور که در ابتدا نشان می‌دهد پر مشکل و رنج آور نیست.

تعادل بین کار و زندگی

ممکن است درگیری‌ها و مشغله‌های کاری کوچی آنقدر زیاد باشد که نتواند برای زندگی خود وقت کافی بگذارد. در این صورت کوچی و اعضای خانواده‌اش ممکن است احساس نارضایتی از این وضعیت زندگی داشته باشند، کوچ به او کمک می‌کند روش‌هایی برای برقراری تعادل بین کار و زندگی پیدا کند.

آمار کوچینگ سرآمد کسب و کار

صاحبان راضی که برای توسعه و توسعه مشاغل خود با مربیان تجاری همکاری کرده‌اند، سریعاً در مورد مزایا و مزایای زیادی که در طول این فرآیند از آنها برخوردار بوده صحبت می‌کنند و چندین نظرسنجی مختلف انجام شده است که نتایج چنین خدماتی را برجسته می‌کند.

فقط چند آمار معنادار کوچینگ کسب و کار از این نظرسنجی ها عبارتند از:

یک مطالعه در سال 2001 توسط منچستر نشان داد که مشاغلی که از یک مربی کسب و کار استفاده می‌کنند، به طور متوسط 5.7 برابر سرمایه‌ای که برای خدمات مربیگری پرداخت می‌کنند، سرمایه گذاری می‌کنند.

بیزینس کوچینگ چیست

گزارشی که توسط انجمن مدیریت پرسنل انجام شده است نشان می‌دهد مدیرانی که هم مربیگری و هم آموزش دیده‌اند می‌توانند بهره‌وری خود را تا 86 درصد در مقایسه با 22 درصد افزایش بهره‌وری توسط مدیرانی که به تنهایی آموزش دیده‌اند افزایش دهند.

یک مطالعه گروهی نشان داد که 40 درصد از شرکت‌های Fortune 500 از آموزش کسب و کار برای آموزش و توسعه مدیران خود استفاده می‌کنند.

مطالعه انجام شده توسط MetrixGlobal LLC نشان داد که مشاغلی که هزینه مربیگری را پرداخت کرده‌اند، به ازای هر 1.00 دلار هزینه شده برای این خدمات، 7.90 دلار بازدهی دارند.

 • 53 درصد از صاحبان مشاغل و مدیران اجرایی گزارش می‌دهند که بهره وری آنها افزایش یافته است.
 • 61 درصد از صاحبان گزارش می دهند که رضایت شغلی آنها افزایش یافته است.
 • 23 درصد از مدیران گزارش می دهند که کوچینگ تجاری به آنها در کاهش هزینه های عملیاتی کمک کرده است.
 • 22 درصد از شرکت‌ها گزارش داده‌اند که کوچینگ کسب و کار سودآوری آنها را افزایش داده است.
 • 67 درصد از صاحبان مشاغل و مدیران گزارش می‌دهند که مربیگری کسب و کار مهارت‌های تیمی آنها را در مشاغل خود افزایش داده است.

آماری از این قبیل بر ارزش دنیای واقعی که مربیگری تجاری می تواند ارائه دهد ، تأکید می کند.

مانند هر چیز دیگری که کسب و کار شما برای آن هزینه می‌کند، خدمات مربیگری یک سرمایه گذاری است. در این زمینه نظرسنجی‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که بارها و بارها بازده قابل توجهی را در زمینه‌های مختلف کلیدی به ارمغان می‌آورد.

منبع آمار: وب سایت برایان تریسی

نتیجه گیری

کوچینگ کسب و کار می‌تواند برای هر صاحب مشاغل یا تیم مدیریت مناسب باشد، به شرطی که روابط مربیگری شما بر اساس احترام و دید مشترک باشد.

شاید پیدا کردن مربی مناسب برای کسب و کار کمی طول بکشد، اما یک شریک خوب نه تنها به شما در افزایش سود کمک می‌کند، بلکه ابزارهای لازم را نیز برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید در دراز مدت کسب و کار خود را بالا نگه دارید.

 

دانلود PDF مقاله

بیزینس کوچینگ چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین رای 4.4 / 5. میانگین امتیاز 7

5 دیدگاه برای “بیزینس کوچینگ چیست؟

 1. محسن علیپور گفته:

  بهترین مقاله بود که خونده بودم
  عالی بود آقای حقیقی

 2. رحیمی گفته:

  مقاله خیلی خوبی بود مخصوصا بخش سوالات کوچینگ که کوچ از کوچی می پرسه

 3. امیر گفته:

  من یک دانشجو هستم و یک ایده‌ای دارم و دوست دارم که اون رو اجرایی کنم اما به کسی اعتماد ندارم. هزینه جلسه خصوصی با استاد چجوریه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *