مهارت های ارتباطی ضروری برای محل کار

مهارت های ارتباطی ضروری برای محل کار

بدون مهارت های ارتباطی عالی در محل کار، هر شغلی به سادگی متوقف می‌شود. هیچ چیز بدتر از ارتباط نادرست بین کارکنان و کل بخش‌ها نیست که باعث هرج و مرج مطلق، ناامیدی، عدم پیشرفت و احتمالاً کارکنانی شود که تصمیم به ترک کار دارند.

چرا مهارت های ارتباطی مهم هستند؟

ارتباطات اساسا جز مهمی هستند که باعث می‌شود هر کسب و کار بدون مشکل کار کند. اگر در یک شرکت حمایتی هستید که همه می‌دانند چه اتفاقی می‌افتد این کسب و کار از نظر اهداف بلند مدت و کوتاه مدت چه اهدافی را دنبال می‌کند و مهمتر اینکه چرا شما بهترین مکان ممکن را برای کار دارید.

با ارتباط خوب در محل کار کارکنان احساس تعامل و اشتیاق می‌کنند و این حس که آنها بخش مهمی از کار است باعث می‌شود بدون نیاز به بررسی فعالیت‌هایشان کارشان را به خوبی انجام دهند و ایده‌ها و راه حل‌هایی را برای بهبود کار ارائه دهند زیرا مطمئن هستند که نظرشان شنیده می‌شود و در صورت امکان اجرا می‌شود.

مزایای ارتباط در کسب و کارها :

 1. افزایش ماندگاری کارکنان
 2. بدست آوردن مهارت حل مسائل
 3. تصمیم‌گیری بهتر
 4. بهره‌وری بیشتر
 5. انجام فرایندها به صورت ساده‌تر
 6. افزایش کارایی
 7. روابط بهتر بین بخش‌ها
 8. رابطه بهتر بین کارکنان و مدیران
 9. شهرت تجاری بهتر، هم برای کالاها و هم خدمات با کیفیت‌تر و هم به عنوان مکانی عالی برای کار در بین دیگران
پیشنهاد ما به شما:  19 ایده پولساز در ایران؛ خانگی و اینترنتی [تولید ثروت بدون سرمایه!]

بنابراین اگر می‌خواهید مطمئن شوید که کسب و کار شما در مسیر درستی است و همه در آن کار خود را با اشتیاق انجام می‌دهند باید مهارت‌هایی داشته باشید و در مورد آنها تحقیق کنید که آن مهارت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

مهارت گوش دادن

اول از همه باید به حرف یکدیگر گوش دهند و در مورد آنچه گفته می‌شود فکر کنند و آن را تصدیق کرده و درک کنند.

مهارت گوش دادن

بدترین نوع ارتباط این است که مردم بدون درست گوش دادن و درک نیازهای طرف مقابل، آنچه را که خود فکر می‌کنند را انجام می‌دهند نه آنچه که واقعا گفته شده است. گوش دادن فعال یکی از مهم‌ترین مهارت های ارتباطی است که هرکسی می‌تواند در آن پیشرفت کند.

همدلی

پس از گوش دادن، مهمترین کاری که هر کسی می‌تواند برای بهتر شدن مهارت های ارتباطی خود انجام دهد درک و همدلی با دیگران است. اگر بتوانید خود را جای دیگران بگذارید، می توانید احساس آنها را درک کنید، بیشتر احساس کنید که چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید، ناراحتی‌ها و نقاط درد آنها را درک کنید و می‌توانید بهتر با آنها ارتباط برقرار کنید و این برای سایر اعضا کارکنان، مدیریت و مشتریان شما صدق می‌کند.

صبر

همراه با همدلی، فقط کمی صبر و حوصله می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را با آرامش بیان کنید، حتی زمانی که ناامید و ناراحت هستید این امر باعث آرامش در شما شده و کمتر به بحث و جدل تبدیل شده و بیشتر به عقب نشینی منجر می‌شود.

نگرش مثبت

داشتن نگرش مثبت می‌تواند مهارت های ارتباطی شما را افزایش دهد. یک رویکرد مثبت را برای خود داشته باشید زندگی را برای شما و اطرافیانتان بسیار آسان تر و زیباتر می‌کند. اگر همیشه مثبت فکر می‌کنید تصورتان اینگونه است که توان انجام کارهای بیشتری را دارید و می‌توانید مشکلات بزرگتری را حل کنید نه اینکه باقی افراد نتوانند. همیشه احساس بهتری دارید و به دنبال خوبی کردن هستید و آن را انجام می‌دهید.

پیشنهاد ما به شما:  کسب درآمد از اینستاگرام با 12 روش ساده اما ممکن!

نگرش مثبت

این کار راه حل بهتری است نسبت به اینکه همیشه با همه چیز مخالف باشید و همه چیز را اشتباه بدانید و ایده‌های همه را زیر پا بگذارید، در صورتی که با نگرش مثبت نیز می‌توان وقتی همه چیز اشتباه پیش میرود با روند بهتری آن را درست کنید.

صادق و گشاده رو بودن

صادق و گشاده رو بودن یک امر ضروری است. اعتماد در هر شرایطی بسیار مهم است و وقتی افراد در یک تیم کار می‌کنند، باید بدانند که می‌توانند برای انجام کارهایی که دارند می‌توانند به یکدیگر اعتماد کنند و با آنها در مرد آن کار صادق باشند. این در زمانی کاربرد دارد که شما یک کار را اشتباه انجام داده‌اید و یا چیزی را به هم ریخته‌اید همیشه به یاد داشته باشید مردم در صورت عدم اطلاع از این موارد به شما برای کمک کردن اعتماد نمی‌کنند و از شما چیزی نمی‌خواهند.

توانایی دریافت انتقاد و در مقابل انتقاد کردن از دیگران

توانایی دریافت انتقاد و در مقابل انتقاد کردن از دیگران یکی دیگر از مهارت‌های ارتباطی است. اگر استانداردی را رعایت نکرده‌اید و یا کار اشتباهی را انجام داده‌اید احساس خوبی ندارد که بازخوردها یا انتقادهایی که از شما می‌شود را بشنوید ولی اینکه بتوانید آنها را بپذیرید به شما در حل مشکلات خود و پیشرفت کمک می‌کند و به همین ترتیب توانایی ارائه بازخودهای مثبت و یا انتقاد از دیگران مهارتی است که احساس خوبی به کسانی که با آنها کار می‌کنید دارد.

زبان بدن

زبان بدن نوعی ارتباط غیرکلامی است که در آن از رفتارهای فیزیکی بر خلاف کلمات برای بیان یا انتقال اطلاعات استفاده می شود. چنین رفتاری شامل حالات صورت، وضعیت بدن، حرکات، حرکت چشم، لمس و استفاده از فضا است.

پیشنهاد ما به شما:  از ایده تا راه اندازی کسب و کار شما با رعایت اصول + معرفی بروزترین ایده ها

زبان بدن

هنگام ارتباط برقرار کردن و گوش دادن به زبان بدن خود دقت کنید برای مثال شانه‌های باز، آرام بودن و متمایل بودن به جلو نشانه آن است که شما واقعا گوش می‌دهید و درگیر گوش دادن هستید و برای پذیرش آماده هستید در حالی که بازوهای بسته و خم شدن به پشت می‌تواند باعث شود طرف مقابل که به حرفاهش گوش نمی‌دهید و برای دادن ایده‌های جدید آماده نیستید.

مختصر و مفید صحبت کنید

نیازی به نوشتن مقاله یا سخنرانی برای بیان ایده یا رساندن نقطه نظر شما نیست. زمان در هر شغلی ارزشمند است و زمان همکاران شما نیز به اندازه شما ارزش دارد. مختصر و دقیق باشید و فقط اطلاعات لازم را بیان کنید و آن را به صورت کتبی نیز در اختیار افراد قرار دهید تا مخاطب شما در صورت لزوم برای بررسی بیشتر بعدا به آن مراجعه کند و آنچه باید انجام شود را بررسی کند.

خودسازی

بهبود مستمر فقط برای تجارت نیست. یادگیری مادام العمر برای شما مفید است، دیدگاه‌ها و ایده‌های جدیدی به شما می‌دهد و تجربه و دیدگاه شما را گسترش می‌دهد و شما را برای داشتن مهارت‌های ارتباطی آماده می‌سازد.

 

امتیاز شما به این مقاله

1 دیدگاه برای “مهارت های ارتباطی ضروری برای محل کار

 1. firooze sarooye گفته:

  مقاله خوبی بودولی من میخوام بدونم الان درحال حاضر چکارکنم اون چیزی که میخوام بفروشم چطورتهیه کنم چطوربفروشم به چه کسانی ایا موفق میشوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.