تاریخچه کوچینگ از یونان تا قرن 21

تاریخچه کوچینگ

در این مقاله نگاهی جامع به تاریخچه کوچینگ و نحوه پیدایش آن خواهیم داشت و در انتها خواهید دانست که چرا ما به یک کوچ نیاز داریم و تاثیر آن در زندگی ما چیست؟

در مقاله کوچینگ چیست به صورت کامل با شما را با کوچینگ آشنا کردیم اما مفهوم کوچینگ یک رابطه حمایتی مبتنی بر مکالمات معنی دار است که در اوایل دهه 1990 شروع شد که یک راه بهینه برای افزایش عملکرد است.

[print-me target=”body”/]

تاریخچه کوچینگ در یونان باستان

اولین مورد تاریخچه کوچینگ در یونان باستان شهر هومر برای اودیسه است که در این داستان فرزند اودیسه، تلماخوس توسط یک پیرمرد عاقل به نام “منتور” راهنمایی و حمایت می‌شد.

پس از آن کلمه منتور بر اساس شخصیت آن فرد که یک مشاور خردمند و مورد اعتماد است انتخاب شده است.

از لحاظ تاریخی یونانیان باستان از ورزشکاران نخبه خود حمایت اختصاصی می‌کردند و آن‌ها در ورزشگاه‌ها توسط قهرمانان سابق رشته‌ی خود تمرین می‌کردند البته لازم به ذکر است که در آن زمان از کلمه کوچ برای این نقش استفاده نمی‌کردند و از کلمه‌ی ژیمیناست‌ها برای توصیف این قهرمانان سابق استفاده می‌کردند ولی با نقش مربی در ورزش مدرن برابر است.

تاریخچه کوچینگ در مجارستان

تاریخچه کوچینگ

مورد دوم در مورد تاریخچه کوچینگ آن است که کلمه کوچ از نام شهری در مجارستان به نام “koc” که “kotch”تلفظ می‌شود که در قرن 15 میلادی برای ساخت واگن استفاده می‌شده که نشات گرفته از لحاظ سبک بودن نوع کالسکه و سرعت آن در سرتاسر اروپا محبوب بوده است.

پیشنهاد ما به شما:  کوچینگ؛ تعریف کوچینگ و وظایف کوچ در مدل های کوچینگ

تصور می‌شود کلمه انگلیسی “coach” از کلمه مجارستانی “kocsi” از نام شهر “koc” گرفته شده است. اعتقاد بر این است که کلمه “coaches” مربی در قرن شانزدهم در انگلستان مورد استفاده قرار گرفته است.

کوچینگ در آکسفورد

به نظر می‌رسد اولین استفاده از کلمه “coach” برای اشاره به یک فرد متخصص در زمینه دانشگاهی در دانشگاه آکسفورد در دهه 1830 بوده است که در این مورد از کلمه کوچ برای اشاره به اساتید و معلمان استفاده می‌شده که با تخصص خود به دانشجویان آموزش داده و از آنها حمایت می‌کردند.

یعنی معلم، دانش آموز را با حمایت‌های خود از نقطه A ( نداشتن دانش برای گذراندن آن دوره ) به نقطه B ( داشتن دانش کافی برای پاسخ به امتحان و گذراندن دوره ) می‌رساند ولی اعتقاد بر این است که در ابتدا از این کلمه به طور غیر رسمی استفاده می‌شده است.

تاریخچه کوچینگ در ورزش

کوچ در ورزش حرفه‌ای نقش اساسی را ایفا می‌کند. اولین بار در سال 1861 از کلمه کوچ در ورزش استفاده شد و در کل از دهه 1860 به بعد کوچینگ در زمینه ورزش در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت که مربیان ورزشی از ورزشکاران برای پیشرفت و رسیدن به هدف‌های انتخابی در زمینه‌های انتخابی حمایت می‌کردند.

تاریخچه کوچینگ در ورزش

مربیگری ورزشی ( کوچینگ ورزشی ) به سرعت و بطور قابل توجهی به یک زمینه حرفه‌ای تبدیل شد و امروزه تقریبا هر تیم ورزشی دارای یک مربی است و هر ورزشکار خبره برای دستیابی به اهداف بالای خود از سمت یک مربی اختصاصی حمایت می‌شود.

تاریخچه کوچینگ در کسب و کار

انسان همواره به دنبال بهبود عملکرد خود در دنیای تجارت علاقه مند بوده و حتی در مقطعی خاص بین سالهای 1940 تا 1960 برخی از سازمان‌ها از روانشناسان شغلی یا سازمانی برای مشاوره به مدیران ارشد خود در جهت غلبه به موانع و برتری در کار ارائه کردند.

پیشنهاد ما به شما:  5 دلیل برای آموزش کارکنان برای رشد کسب و کار

کوچینگ در قرن 21

امروزه در بسیاری از فرهنگ‌های غربی کوچینگ جای خود را محکم کرده است و اغلب در محیط‌های آموزشی و در خیلی از زمینه‌های حرفه‌ای دیده می‌شود و محبوب است.

کوچینگ اجرایی به عنوان یک راه برای توسعه فردی و حرفه‌ای در نظر گرفته شده است و اعتقاد بر این است که توسعه‌ی حرفه‌ای مدیران و رهبران سازمان‌ها توسط یک کوچ اجرایی به عنوان پیشرفت حین کار در نظر گرفته می‌شود.

در دو دهه اخیر شاهد انفجاری از علاقه نسبت به صنعت کوچینگ و کوچینگ اجرایی در صدها سازمان آموزشی بوده‌ایم که شامل دوره‌های کوتاه مدت یک روزه، دوره‌های آنلاین، ایوندهای هفته‌ای با ارائه گواهی معتبر و دوره‌های تکمیلی دانشگاهی می‌شود.

در اقتصادهای پیشرو در جهان از کوچینگ‌های اجرایی در زمینه‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد علاوه بر این در حال حاضر در دنیا صنعت کوچینگ دارای انجمن‌های متعدد و به عنوان یک حرفه تلقی می‌شود ( مثلا فدراسیون بین المللی کوچینگ، انجمن کوچینگ جهانی، شورای منتورینگ و کوچینگ اروپا، انجمن نظارت حرفه‌ای و کوچینگ اجرایی )

حوزه دانشگاهی کوچینگ

تاریخ

کوچینگ در ابتدا به چند زمینه که شامل ورزش، آموزش، مشاوره، روان درمانی و روانشناسی تشکیل می‌شد؛ ولی اخیرا تحقیقات و مطالعاتی در زمینه کوچینگ به طور مستقیم از طریق دو رشته دانشگاهی به نامهای روانشناسی کوچینگ و روانشناسی مثبت نگر در حال ظهور است که امکان اخذ مدرک تحصیلات تکمیلی مانند مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی یا کارشناسی ارشد روانشناسی کوچینگ وجود دارد.

این برنامه در ابتدا در سال 1990 در استرالیا و انگلستان شروع شد و بعدها در دانشگاه‌های بریتانیا در بخش روانشناسی و آموزش و پرورش و بعدها در دانشگاه‌های سراسر جهان ارائه می‌شود و همچنین نشانه‌هایی از به رسمیت شناختن کوچینگ رهبری و اجرایی در جهان وجود دارد و در برخی از مدارس تجاری جهان در حال حاضر این دوره‌ها با ارائه مدرک کارشناسی ارشد کوچینگ اجرایی ارئه می‌شود.

پیشنهاد ما به شما:  7 راه برای تبدیل شدن به کوچ زندگی

تعاریف کوچینگ

شناخته ترین تعریف کوچینگ تعریفی از جان ویتمور می‌باشد که ایشان کوچینگ را اینگونه تعریف می‌کند که: باز کردن پتانسیل افراد برای به حداکثر رساندن عملکرد خود، این به آن‌ها کمک می‌کند تا یاد بگیرند آنها را آموزش دهند.

چند تعریف دیگر و دیدگاه‌های متفاوتی در مورد کوچینگ وجود دارد که در زیر به آن می‌پردازیم:

هنر دستیابی به پتانسیل‌های مهم خود جهت رسیدن به اهداف معنی دار و مهم (Rosinski)

هنر سرعت بخشیدن به عملکرد، یادگیری و توسعه توسط دیگران (Downey)

کوچینگ یک روش یادگیری مرتبط به کار است که به مکالمات بین افراد متکی است (de Haan)

کوچینگ اجرایی یک فرآیند گفت‌وگویی است که منجر به متغییر در تفکر یا رفتار با هدف بهبود نتایج در زمینه‌های حرفه‌ای می‌شود (van Nieuwerburgh)

نتیجه گیری

داشتن یک کوچ در هر زمینه‌ای از جمله شخصی یا کسب و کار می‌تواند به شما راه درستی نشان دهد که هدف شما چیست و قرار است به کجا برسید و او در این مسیر همواره کنار شماست تا موانع سر راهتان را از میان بردارد. نکته‌ای که بسیار مهم که باید به آن توجه کرد این است که ورزشکاران حرفه‌ای و خبره، مدیران ارشد و … دارای یک یا چندین مربی هستند که به آنها در پیشبرد اهداف خود کمک می‌کنند. آیا ما در زندگی یا در کسب و کار خود به یک کوچ نیاز نداریم؟

 

دانلود PDF مقاله

تاریخچه کوچینگ از یونان تا قرن 21

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.