کوچینگ توسعه فردی چیست؟

Personal development coaching

کوچینگ توسعه فردی برای افزایش خودآگاهی، نگاه به اهداف زندگی، چالش‌های شخصی و آرزوهای دیرینه متمرکز است. هدف کوچ توسعه فردی ارزیابی تغییرات در زندگی است و نقاط قوت و ضعف شما را برای بهبود بخش‌های خاصی از زندگی ارزیابی می‌کند.

همانطور که یک ورزشکار از یک کوچ یا مربی برای آموزش و رسیدن به اهداف خود کمک می‌گیرد یک کوچ توسعه فردی نیز برای حمایت، تشویق و آموزش تکنیک‌های خاص به شما کمک می‌کند تا در تغییراتی که می‌خواهید در زندگی خود ایجاد کنید احساس آرامش و امنیت داشته باشید و در هرجایی که هستید شاد و سربلند باشید.

یک کوچ به شما کمک می‌کند تا به این اهداف و خوشبختی‌ها دست پیدا کنید و مهارتهای لازم را کسب کنید و آن ها را توسعه دهید.

[print-me target=”body”/]

کوچینگ توسعه فردی چیست؟

کوچ توسعه فردی به شما در رسیدن به جایی که در زندگی می‌خواهید باشید و چگونگی رسیدن به آن جا و همچنین شناسایی پتانسیل‌های درونی خود کمک می‌کند.

کوچینگ توسعه فردی چیست؟

برای این کار اغلب از طریق مجموعه‌ای از سوالات به نقاط قوت و ضعف شما دست پیدا می‌کنند و به شما در شناسایی، پذیرش و تکیه بر آنها کمک می‌کنند.

شما در استفاده از کوچ توسعه فردی فرصتی برای ارزیابی رفاه، آرامش و اهداف خود در زندگی پیدا می‌کنید که بررسی می‌کنید که آیا خوشحال هستید، آیا به اهداف خود رسیده‌اید و وضعیت روحی و روانی خود را ارزیابی کنید.

حتما مقاله تفاوت کوچینگ و مشاوره چیست را بخوانید

یک کوچ لزوما مشاوره مستقیم ارائه نمی‌دهد و دقیقا به شما نمی‌گوید چه کار کنید اما با استراتژی‌های خاص، راهنمایی و حمایت از طریق یک برنامه توسعه شخصی مناسب، کمک می‌کند تا بتوانید اهداف واقع بینانه‌ای را تعیین کرده و کار خود را بعد از جلساتی که با کوچ دارید به سرعت ادامه دهید. یک کوچ معتبر می‌تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس، پذیرش نقاط قوت و ضعف کمک کند و در حرکت به سوی تغییر و شادتر بودن شما را همراهی کند.

آیا کوچ توسعه فردی برای من مناسب است؟

کوچینگ توسعه فردی

این نوع کوچینگ می‌تواند طیف وسیعی از مسائل و نگرانی‌ها را پوشش دهد. موضوعاتی که می‌توانید برای آنها به کوچ توسعه فردی مراجعه کنید شامل مدیریت پول، اعتماد سازی، سخنرانی در جمع و یا هر مهارت دیگری که به ارتقا رشد شخصی مرتبط است.

اگر در نظر دارید از کوچ توسعه فردی استفاده کنید این سوالات را از خود بپرسید:

 • آیا میخواهید مهارت‌های ارتباطی بهتری داشته باشید ؟
 • آیا اعتماد به نفس بیشتری می‌خواهید ؟
 • آیا برای پیشرفت بیشتر در زندگی به مهارت‌های خاصی نیاز دارید؟
 • آیا می‌خواهید شادتر باشید؟
پیشنهاد ما به شما:  از ایده تا راه اندازی کسب و کار شما با رعایت اصول + معرفی بروزترین ایده ها

برای اینکه یک برنامه توسعه فردی به کمک شما بیاید باید آماده باشید تا تغییرات دائمی را آغاز کرده و برای دستیابی به آنها تلاش کنید. با ارزیابی جنبه‌های خود و مرتب کردن آنها بر اساس اهمیت، یک کوچ می‌تواند به شما در ساماندهی مجدد افکار، خواسته‌ها و آرزوهای شما و ایجاد اهمیت برای هر کدام با ارائه دیدگاه ارزشمند باشد.

اینکه آیا هدف یا مهارت خاصی دارید که می‌خواهید مورد هدف قرار دهید و یا مسائلی که باعث نگرانی شما شده است، می‌خواهد آنها را حل کنید طراحی یک برنامه توسعه شخصی توسط یک کوچ توسعه شخصی می‌تواند موثر باشد.

مسائلی که کوچ‌های توسعه فردی با آنها روبرو می‌شوند

وضعیت روحی و روانی

کوچینگ توسعه فردی

اغلب احساس ما در مورد رویدادها یا تغییراتی که در زندگی ما اتفاق می‌افتد، بر نحوه واکنش ما به برخی از رویدادها تأثیر می‌گذارد. داشتن اعتماد به نفس و انگیزه برای رسیدن به خواسته‌های شما در رشد شخصی مهم است، اما درک وضعیت روحی و احساسی شما شاید اولین قدم در رسیدن به اهداف شما باشد.

برای درک بهتر خود، یک کوچ ممکن است از شما بخواهد تا بر مهمترین چیزهای زندگی خود تأکید کنید. به عنوان مثال، اگر آرزوی موفقیت دارید، باید از خود بپرسید که این موفقیت برای شما چه معنایی دارد. چه چیزی باعث موفقیت شما می‌شود؟ و چگونه می‌دانید که به “موفقیت” رسیده‌اید؟

 زندگی اجتماعی

کوچینگ توسعه فردی اغلب می‌تواند به شما در رفع هرگونه نگرانی اجتماعی که ممکن است داشته باشید کمک کند، که معمولاً اعتماد به نفس کافی برای ملاقات با افراد جدید یا دوست یابی ندارد. یک کوچ توسعه فردی می‌تواند به شما در تشخیص و غلبه بر اضطراب‌های خاصی که مانع پیشرفت شما می‌شوند کمک کند.

حتما مقاله بیزینس کوچینگ چیست را بخوانید.

از جمله نگرانی‌های ناشی از مشاجره، کنار آمدن در روابط یا برخورد با خشم. ممکن است مربی شما بپرسد زندگی اجتماعی شما چگونه است؟! او به شما کمک می‌کنند بفهمید که آیا برای احساس امنیت و خوشبختی به افراد زیادی در اطرافتان احتیاج دارید یا اینکه در شرکت خود شادتر هستید. تشخیص نیازهای اجتماعی شما می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث برخی مسائل شده است و چگونه می‌توانید تعادل سالم را پیدا کنید.

 تعادل زندگی و کاری

برای بسیاری از ما، زمان بیشتری را در محل کار خود صرف می‌کنیم تا در خانه یا با عزیزانمان. بنابراین اگر در کار خود احساس رضایت نمی‌کنید یا از شغل خود لذت نمی‌برید ، با استرس دست و پنجه نرم می‌کنید، احساس کم ارزش بودن می‌کنید یا احساس می‌کنید که از تمام توان خود استفاده نمی‌کنید، همه اینها می‌تواند بر جنبه‌های دیگر زندگی نیز تأثیر منفی بگذارد.

به همین ترتیب، عدم رعایت یک روال متعادل می‌تواند بر روابط، بهره وری، شادی و رفاه تأثیر بگذارد. عاداتی مانند ماندن ساعت‌های زیاد در دفتر کار، خوردن غذاهای نا سالم، ورزش نکردن و نخوابیدن کافی باعث ایجاد مشکلاتی بزرگتر می‌شود و یک چرخه معیوب در زندگی ایجاد می‌کند و تاثیر طولانی مدت و قابل توجهی بر سلامت روان و جسمی می‌گذارد.

پیشنهاد ما به شما:  3 مورد از اشتباهات کوچینگ که مانع تغییر دیگران می شود

 روابط و شادی

کوچینگ توسعه فردی

کوچینگ توسعه فردی می‌تواند به شما کمک کند تا نگرانی‌های خود در رابطه را برطرف کنید، اعتماد به نفس خود را برای پیدا کردن رضایتمندی که سزاوار آن هستید، تقویت کنید. شادی شما می‌تواند تا حد زیادی تحت تأثیر وضعیت زندگی عاشقانه شما قرار گیرد.

فرقی نمی‌کند که مجرد یا متأهل هستید، یک لحظه را در نظر بگیرید که آیا خوشبخت هستید. مهم است که آنچه را که می‌خواهید بیاموزید، در جستجوی شریک به خود اعتماد کنید و میزان خوشحالی خود را در شرایط فعلی ارزیابی کنید.

تشخیص وضعیت خوشبختی خود اولین قدم در جهت درک پیشرفت‌هایی است که می‌توان انجام داد و برای ایجاد تغییرات مثبت انجام داد.

 مدیریت مالی به کمک کوچینگ توسعه فردی

پول منبع بسیاری از مشکلات و یکی از عوامل اصلی استرس برای مردم است. اگر خود را بدهکار ببینید، اغلب به چیز دیگری فکر نخواهید کرد. این بدهی می‌تواند بر همه جنبه‌های زندگی شما سایه افکنده و باعث از بین رفتن جنبه‌های مثبت زندگی و سلامت کلی شما شود.

اگر نگرانی‌های مالی را تجربه می‌کنید، یک کوچ می‌تواند به شما در شناسایی نقاط قوت و ضعف مالی شما کمک کند و شما را به سمت مدیریت بهتر پول راهنمایی کند. شما در طراحی یک برنامه مدیریت پول که به موقع به شما کمک می‌کند تا بتوانید کنترل امور مالی خود را به دست آورید، کمک کند.

تکنیک‌های کوچینگ توسعه فردی

افزایش مهارت‌های فعلی یا یادگیری مهارت‌های جدید می‌تواند شما را به عنوان یک فرد قوی کرده و فرصت‌های موجود را برای شما افزایش دهد. تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای توسعه آنها در زمینه‌های مختلف زندگی خود امتحان کنید:

کوچینگ توسعه فردی

نقاط قوت و ضعف خود را مشخص کنید

اولین قدم در رشد و توسعه فردی، شناسایی نقاط قوت و ضعف در هر زمینه‌ای از زندگی است. اگر می‌خواهید شخصاً خودتان را توسعه دهید، باید بدانید که می‌خواهید چه چیزی را توسعه دهید. مثل یک سفر اکتشافی، شناخت توانایی‌های بالقوه خود و شناخت نقاط قوت خود، و درک این که همه پاسخ‌های مورد نیاز برای رسیدن به اهداف خود را دارید.

اعتماد به نفس یا عزت نفس ایجاد کنید

تصدیق توانایی خود به پیشرفت بیشتر شما کمک می‌کند، اما این اغلب می‌تواند مانعی باشد که بسیاری از افراد هنگام توسعه مهارت‌های خود با آن روبرو می‌شوند. سطح اعتماد به نفس شما در طول زمان افزایش می‌یابد، اما مطمئن باشید که در طول مسیر به دنبال حمایت اطرافیان خود هستید. این ممکن است دوستان، خانواده، همکاران یا مربی حرفه‌ای شما باشد.

برای ایجاد عزت نفس به نکات زیر توجه کنید:

 • شروع به خودگویی مثبت کنید.
 • به یاد بیاورید چه چیزهایی در خودتان را دوست دارید در مورد آنها صحبت کنید.
 • دستاوردهای خود را بنویسید تا به گذشته نگاه کنید و برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

 زمان خود را به خوبی مدیریت کنید

به نظر می‌رسد زمان در نظر گرفتن برای تغییر در شیوه زندگی موانعی ایجاد می‌کند، بنابراین ارزیابی نحوه گذراندن زمان خود ارزشمند است. با داشتن این دانش هنگام تغییر روال خود روند مدیریت زمان را با استرس کمتری تجربه می‌کنید.

پیشنهاد ما به شما:  5 دلیل برای آموزش کارکنان برای رشد کسب و کار

نکاتی که می‌تواند به شما در مدیریت زمان موثر تر باشد:

 •  نه گفتن به مسئولیت‌های اضافی محل کار که مستلزم ماندن بیشتر در محل کار است.
 •  لیستی از وظایفی که باید در سازمان خود انجام دهید برای مدیریت زمان خود تهیه کنید.
 •  بهترین زمان کار خود را شناسایی کنید و وظایف که اولویت بالاتری دارد در آن زمان انجام دهید.
 •  سعی کنید حداقل یک ساعت بعد از کار به کاری که از آن لذت میبرید بپردازید.

تمرین رفاه و آرامش

کوچینگ توسعه فردی

توسعه خود و ایجاد اعتماد به نفس تنها به رسمیت شناختن دستاوردهای شما، چه بزرگ و چه کوچک است. چالش‌های روزمره گاهی اوقات باعث می‌شود که احساس شکست کنیم ولی شناختن و تمجید نقاط قوت خود برای کارهای کوچک می‌تواند این نتیجه را برعکس کند و به موفقیت تبدیل شود. سعی کنید زندگی را مجموعه‌ای چالش‌ها و سفرها که هرکدام برای شما دستاوردهایی خاص رابه همراه دارد بدانید.

با شناختن مسائل بالا شروع به توسعه دیدگاه‌های مثبت خود کنید و اهداف خود را تعیین کنید.

 هدف‌های خود را تعیین کنید

تعیین اهداف شخصی یک راه عالی برای شروع رشد است. ماهی یکبار یا هفته‌ای یکبار فهرستی تهیه کنید و سعی کنید اکثر اهدافی را که برای خود تعیین کرده‌اید مشخص کنید. همچنین نباید اهداف بزرگی باشند. اگر اهداف بلند مدت دارید، این راهی عالی برای نگاه به آینده و ایجاد انگیزه در شما است، اما می‌توانید این اهداف را به اهداف موقت تقسیم کنید.

اغلب هرچه اینها ساده‌تر باشند، بهتر است. فقط به یاد داشته باشید که وقتی به هر هدفی رسیدید، برای خود کف بزنید.

 دستاوردهای خود را دنبال کنید

کوچینگ توسعه فردی

شناخت موفقیت‌های شما باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شما می‌شود. ممکن است متوجه شوید که مربی شما توصیه می‌کند یک دفتر خاطرات توسعه شخصی داشته باشید. این به شما کمک می‌کند که افکار و احساسات خود را در مورد هر سفری که در زندگی انجام می‌دهید ثبت کنید.

هرگونه رویداد، پیشرفت یا دستاورد کلیدی را همانطور که اتفاق می‌افتد بنویسید تا بعداً در مورد آنها فکر کنید. ثبت احساسات خود نسبت به رویدادهای مختلف به شما کمک می‌کند تا رفتار خود را ارزیابی کرده و بدانید که چگونه آن را بهبود بخشید.

آیا واقعا به کوچینگ توسعه فردی نیاز دارید؟

یک کوچینگ توسعه فردی ممکن است از پرس و جو، تأمل، درخواست و بحث برای کمک به مشتری در شناسایی اهداف شخصی، تجاری و یا روابط و سپس تدوین استراتژی‌ها و برنامه‌های عملی استفاده کند.

از طریق فرایند کوچینگ، مشتریان تعیین می‌کنند که چه مراحلی را باید بردارند و مربی با نظارت بر پیشرفت به مشتری کمک می‌کند تا پاسخگو باشد. به طور کلی، مربیان توصیه‌های خاصی نمی‌کنند و درمان ارائه نمی دهند.

منابع بیشتر برای مطالعه: coachfoundation.com

مربی شخصی با به اشتراک گذاشتن دیدگاه بیرونی و بی‌طرفانه در مورد آنچه در مورد مشتری مشاهده می‌کنند، به عنوان آینه‌ای برای مشتریان عمل می‌کند.

 

دانلود PDF مقاله

کوچینگ توسعه فردی

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.