کوچینگ چیست؟

کوچینگ چیست
5
(6)

در این مقاله یاد خواهید گرفت که کوچینگ چیست و اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید و توان فکری و مالی را داشته باشید اما برای مسیر خود برنامه ریزی نکرده باشید و هدف خود را از کسب و کار تعیین نکرده باشید، عملاً راه به جایی نخواهید رسید.

از نظر فدراسیون کوچینگ ICF، کوچینگ را به عنوان شراکت با مشتریان در فرآیندی خلاق تعریف می‌کند که باعث می‌شود آن‌ها پتانسیل فردی و حرفه‌ای خود را به حداکثر برسانند.

در دیکشنری‌های مرجع کوچ اینگونه ترجمه شده است: کسی که وظیفه‌اش آموزش پیشرفت مهارت افراد است.

کوچینگ چیست از دیدگاه ناصر حقیقی

جناب استاد ناصر حقیقی به عنوان مدرس رسمی کوچینگ در ایران در این ویدیو به زبان ساده به این سوال که کوچینگ چیست پاسخ می دهند.

کوچینگ چیست از دیدگاه اریک اشمیت

اریک امرسون اشمیت مدیر‌عامل و رئیس هیئت‌مدیره سابق گوگل در این ویدئوی 1 دقیقه‌ای خیلی سریع به شما می‌گوید که دقیقا چرا هر فردی به یک کوچ نیاز دارد.

 

تعریف کوچینگ از دیدگاه تیموتی گالوی

در واقع اگر بخواهیم خیلی سریع بگوییم که کوچینگ چیست، می‌توانیم از کتاب The Inner Game of Tennis الهام بگیریم که در متن این کتاب اینگونه آورده شده است:

او پیشنهاد کرد (W. Timothy Gallwey) در بازی تنیس، بزرگترین موانع موفقیت و دستیابی به پتانسیل؛ داخلی است نه خارجی. بینش او این بود که مربیان می‌توانند به افراد کمک کنند تا بازی خود را با حواس پرتی از گفتگوی درونی خود و به ویژه صدای انتقادی که می‌گوید “اینطور نیست تمرکز کنید! روی دستان خود تمرکز کنید! زاویه متفاوتی داشته باشید!”

با حواس پرتی، آن صدای درونی، بدن می‌تواند تسلط پیدا کند. به نظر می‌رسد که اغلب بدن ایده بسیار واضحی از چگونگی انجام سرکوب گفتگوهای داخلی دارد. گالوی از این مثال استفاده کرد که از مردم می‌خواهد بر ارتفاع ضربه توپ تنیس تمرکز کنند.

این فعالیت به خودی خود هیچ ارتباطی ندارد، اما تمرکز ساده بر روی آن باعث منحرف شدن صدای درونی شده و بدن توانمند را قادر می‌سازد تا مسئولیت را در دست بگیرد. فرد آرام شد و تنیس آنها بلافاصله بهبود یافت.

بنابراین، بخش اساسی کوچینگ این است که به مردم کمک کنیم که صدای درون داخلی خود را خاموش کنند و اجازه دهند که غرایز یا ناخودآگاه آنها تسلط خود را به دست گیرند.

چرا به کوچینگ نیاز داریم؟

چرا به کوچینگ نیاز داریم

بهترین ورزشکاران جهان چه در ورزش‌های فردی و چه در ورزش‌های گروهی همگی دارای مربی هستند و برای افزایش عملکرد آنها، مربیان همیشه در کنار آنها هستند.

ورزشکارانی که در کلاس جهانی در حال فعالیت هستند و همگی آنها دارای مربی می‌باشند، آیا ما در کسب و کار خود، در زندگی فردی و … نیاز به یک یا چند مربی نداریم؟

دلیل اصلی اینکه مردم به یک کوچینگ نیاز دارند، بهبود عملکرد خودشان است. در واقع همیشه یک ناحیه از ذهن ما درگیر این است که به کجا می‌خواهید پیشرفت کنید؟ آیا می‌خواهید گوینده بهتری باشید؟ مدیر؟ رهبر؟ نویسنده؟

این مقاله را حتما بخوانید:  بیزینس کوچینگ چیست؟

کوچینگ چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

شخصی که به عنوان کوچینگ به صورت حرفه‌ای آموزش دیده است به شما کمک می‌کند تا پتانسیل درونی خود را به حداکثر برسانید و به نتایج دلخواه خود برسید.

کوچینگ همانند یک دوست و یک مشاور قابل اعتماد هستند که شما را وادار می‌کنند تا اهداف و آرمان‌های خود را شناسایی کنید، شما را مسئول این کار می‌داند و در طول مسیر در کنار شما خواهند بود تا نسخه بهتری از خودتان باشید.

بهترین ابزارهای کوچینگ چیست؟

در اینجا لیستی از ابزارهایی که کوچینگ نیاز دارد تا در جلسات خود بهمراه داشته باشد تا بهترین نتیجه را کسب کند آورده شده است:

 • پرسش‌های تاثیرگذار و موثر
 • همدلی با کوچی (شخصی که در حال گرفتن کوچ می‌باشد)
 • فراموش کردن دغدغه‌های شخصی و گوش دادن به کوچی
 • بر نقاط قوت وی تاکید داشته باشد
 • ایجاد اعتماد و صمیمیت، تشویق و تبریک، اخلاق مداری و همدلی

فرایند جلسات کوچینگ چگونه است؟

مراحل کوچینگ چیست

محور اصلی جلسات کوچینگ برگزاری جلسات به صورت حضوری یا غیرحضوری که می‌تواند از طریق واتساپ، تلگرام، ایمیل، تلفن، تماس تصویری و … باشد.

فرایند جلسات کوچینگ دارای چهار مرحله می‌باشد که عبارت‌انداز:

 1. اهداف
 2. واقعیت‌ها
 3. ایده‌های جدید
 4. اقدام به عمل

مرحله اول کوچینگ: اهداف

در مرحله اول کوچی باید بداند که اهداف او و مقصد نهایی چیست و اگر نمی‌داند که هدف چیست، راه به جایی نخواهد رسید.

مرحله دوم کوچینگ: واقعیت‌ها

کوچی در این مرحله باید بداند که وضعیت فعلی خود نسبت به هدف چیست؟ سر نخ موضوع واقعی را بیابد و با ابعاد موضوع آشنا شود. حتی در این مرحله توصیه می‌شود که کوچی هرآنچه را که در ذهن دارد، بر زبان آورد تا صدای خود را شنیده تا درباره آنچه خود می‌گوید، به عمق مطالب گفته شده خود پی ببرد.

مرحله سوم جلسات کوچینگ: ایده‌های جدید

کوچ تلاش می‌کند تصورات و دیدگاه‌های کوچی را به چالش بکشد تا ایده‌های جدیدی برای برای حل مسائل یا رسیدن به اهداف به ذهن وی برسد.

مرحله چهارم: اقدام به عمل

هیچ کاری بدون عمل به نتیجه نمی‌رسد. در این مرحله وظیفه کوچ برانگیختن کوچی به اقدام می‌باشد.

سوالاتی که در این مرحله کوچ از کوچی پرسیده می‌شود عبارت‌انداز:

 • معیارها و سنجش‌های شما برای موفقیت چیست؟
 • چه کسی باید از برنامه شما آگاه باشد؟
 • الان چه کاری را باید انجام دهید و از چه زمانی شروع خواهید کرد؟
 • طرح و نقشه شما چیست؟

تفاوت کوچینگ منتورینگ و مشاوره

اگر مقاله را از ابتدا مطالعه کرده باشید، حتما این سوال را از خود پرسیده‌اید که تفاوت مشاوره و منتورینگ با کوچینگ چیست. در جدول زیر مقایسه‌ای بین این کلمات هم خانواده را آماده کرده‌ایم:

کوچینگ چیست

انواع کوچینگ تخصصی

انواع مختلفی از تخصص‌های مربیگری حرفه‌ای وجود دارد. بسته به نوع سرویس گیرنده، نیاز و زمینه، یک مربی ممکن است با تمرکز خاصی کار کند. در اینجا برخی از رایج‌ترین انواع مربیگری آورده شده است:

کوچینگ زندگی

مخاطب: افراد با هر نوع، سن و حرفه‌ای.

تمرکز: ایجاد یک زندگی کامل‌تر ؛ شناسایی ارزش‌ها، هدف، اهداف و رویاها؛ شناخت موانع؛ اقدام در جهت دستیابی به هدف.

کوچینگ شغلی

مخاطب: افراد شاغل از هر نوع یا کسانی که به دنبال کار هستند.

تمرکز: شناسایی نقاط قوت، علاقه و علایق فردی، چشم انداز و اهداف شغلی، یافتن تحقق و هدف از طریق کار، شفاف سازی بهترین “تناسب” بین شخص و فرهنگ شغلی یا سازمانی، تسریع مسیر شغلی فرد.

کوچینگ فروش

مخاطب: لیدرهای فروش در هر نوع شغلی

تمرکز: توسعه و عملکرد ارتقای فروش، انجام دادن کارهایی که در آنها ضعیف عمل کرده‌اند.

کوچینگ کارکنان

مخاطب: کارکنان سازمان‌ها و کسب و کارها.

این مقاله را حتما بخوانید:  8 مورد از مهارت های نرم که باعث موفقیت شما می شود

تمرکز: ایجاد یک مهارت خاص یا تغییر در الگوی رفتاری، بهبود عملکرد و بهره‌وری، بهبود روابط کاری و کمک به کارمند برای غلبه بر مشکلات فردی و شغلی.

کوچینگ سازمانی و کسب و کار

مخاطب: کارآفرینان و صاحبان مشاغل.

تمرکز: رشد و موفقیت کسب و کار؛ شناسایی اهداف برای آینده و بهبود عملیات فعلی.

کوچینگ مدیریت، اجرایی و رهبری

مخاطب: مدیران تجاری یا رهبران ارشد.

تمرکز: بهبود توانایی‌های رهبری، مدیریت تغییرات سازمانی، پیدا کردن تعادل بین کار و زندگی، افراد و مدیریت عملکرد.

دستاوردهای کوچینگ چیست؟

حتما به این موضوع فکر کرده‌اید که با گذراندن تحصیلات دانشگاهی آیا می‌توانم به تمامی آنچه که در دانشگاه آموخته‌ام متکی باشم و با استفاده از دانش آکادمیک دانشگاهی کسب و کار خود یا هر کار دیگری را رهبری یا شروع کنم؟

 1. یکی از دستاوردهای مهم در حوزه کوچینگ، توسعه یادگیری می‌باشد.

کوچ زمینه یادگیری را برای کوچی فراهم می‌کند که بتواند با ایجاد علاقه و انگیزه یادگیری راهکارهای مناسب را تشخیص دهد.

 1. سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری یکی دیگر از دستاوردهای کوچینگ می‌باشد. یکی از وظایف کوچ این است که به کوچی کمک کند که فرایند یادگیری را خیلی سریع‌تر انجام دهد.

قطعا اگر کوچی شخصا بخواهد به تنهایی مسیر یادگیری را شروع کند، رسیدن به هدف طولانی‌تر خواهد شد اما کوچ از ابتدای مسیر در کنار اوست تا نقشه راه را به کمک همدیگر به انتها برسانند.

 1. جمله‌ای معروف انیشتین را همه شنیده‌ایم که می‌گوید: «همه نابغه‌اند. اما اگر بخواهیم در مورد نبوغ یک ماهی به وسیله توانایی پریدنش روی شاخه درخت قضاوت کنیم، در تمام زندگی‌اش خودش را یک احمق خواهد دانست.»

یکی از تکنیک‌های کوچینگ این است که تفاوت استعداد با مهارت، تفاوت استعداد با علاقه و توانمندی؛ تفاوت استعداد با رشته تحصیلی و شغل را به کوچی خاطر نشان کند.

کوچینگ کسب و کار چیست؟

مربیان تجاری معمولاً کارآفرینان با تجربه و خود صاحبان مشاغل هستند که تصمیم می‌گیرند از استعدادهای خود برای ایجاد و توسعه یک کسب و کار برای کمک به سایر صاحبان مشاغل برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

در حالی که اطلاعات و مشاوره‌های زیادی در مورد نحوه راه‌اندازی و توسعه یک کسب و کار در دسترس است، همه آنها طبیعتاً عمومی هستند و مختص کسب و کار منحصر به فرد شما نیستند. از سوی دیگر، مربیان تجاری می‌توانند چیزی بسیار ارزشمندتر، مشاوره شخصی ارائه دهند.

کوچینگ چیست

اگر فردی می‌خواهد نحوه نواختن ساز را بیاموزد، یافتن معلم بسیار آسان تر از خود آموزش است.

به همین ترتیب، اگر یک ورزشکار بخواهد مهارت‌های خود را ارتقاء دهد، بهترین کاری که می‌تواند انجام دهد این است که به تیمی بپیوندد که یک مربی عالی دارد.

مربیان تجاری معمولاً کارآفرینان متخصصی هستند که می‌دانند برای موفقیت در یک کسب و کار چه چیزی لازم است.

آنها با پرداخت مبلغی در کنار مدیران و مالکان به آنها کمک می‌کنند تا اهداف خود را مشخص کنند، چشم انداز خود را برای کسب و کار خود جلاء دهند و مجموعه‌ای از استراتژی‌ها را تعیین کنند که به صاحب مشاغل در دستیابی به اهداف و چشم انداز آنها کمک می‌کند.

اگر صاحب مشاغل سوالات سختی داشته باشد یا در این راه با مشکل روبرو شود، مربی او می‌تواند به او کمک کند تا مسائل خود را در موثرترین شکل ممکن حل کنند. داشتن مربی تجاری بسیار شبیه داشتن یک شریک با تجربه در تیم شما است و اطلاعاتی که آنها به صاحبان مشاغل ارائه می‌دهند با ارزش است. این که آیا کسب و کار شما با مشکل روبرو است و شما نیاز به راهی برای احیای آن دارید یا فقط می‌خواهید نام تجاری خود را به سطح بعدی برسانید، آوردن یک مربی حرفه‌ای تجاری یکی از موثرترین گزینه‌هایی است که در دسترس دارید.

این مقاله را حتما بخوانید:  7 راه برای تبدیل شدن به کوچ زندگی

مربی کسب و کار چه کمکی به ما می‌کند؟

کشف آینده: کوچینگ کسب و کار در مورد کشف افکار درونی صاحب مشاغل و تبدیل آنها به واقعیت است. همچنین ممکن است بگویید که از این روش برای کمک به کارآفرینان برای یافتن مسیرهای مناسب برای توسعه بیشتر کسب و کار خود و تعیین اهداف قابل دستیابی و همسویی آن اهداف به شیوه‌ای موثر استفاده می‌شود.

تعیین هدف: تعیین هدف یکی دیگر از عواملی است که مربیگری کسب و کار را برای کارآفرینان بسیار موثر می‌سازد. کوچینگ کسب و کار همچنین به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا اهداف خود را در اولویت بندی و همسویی قرار دهند تا تجارت خود را به طور موثر حفظ کنند.

بهبود روابط: حفظ رابطه در زندگی شخصی و حرفه‌ای بسیار مهم است. مربیان تجاری به کارآفرینان کمک می‌کنند تا روابط خود را به طور موثرتری حفظ کنند. کوچینگ تنها چیزی است که می‌تواند مشتری را در صورت عدم مدیریت روابط خود در زندگی شخصی یا حرفه‌ای متوجه کند. روابط زندگی شخصی می‌تواند به راحتی روی زندگی حرفه‌ای فرد تأثیر بگذارد. بنابراین، مهم است که بدانیم آیا این نیاز برای هر کارآفرین لازم است. طبق تحقیقات علمی، هوش هیجانی (EI) شما بیشتر از ضریب هوشی شما اهمیت دارد و مربی کسب و کار شما می‌تواند برخی ابزارها را برای مدیریت و بهبود (EI) شما ارائه دهد.

مربی کسب و کار چه کمکی به ما می‌کند

مربیان تجاری هم مربی و هم راهنما هستند و مهارت‌هایی را که برای موفقیت در کسب و کار نیاز دارید به شما آموزش می‌دهند و در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد آنچه باید انجام دهید به عنوان منبع اطلاعات به شما کمک می‌کنند.

همانند سایر مربیان دیگر، مربیان تجاری نیز برای تقویت استعدادهای شما تلاش می کنند، اهداف شما را بالا می‌برند، تصمیمات شما را هدایت می‌کنند و هر کاری که از دستشان برآید انجام می‌دهند تا از موفقیت شما و کسب و کار شما اطمینان حاصل کنند.

وقتی مربی کسب و کار شما همه چیز را که می‌تواند در مورد پیشنهادات و سیستم‌های شما بیاموزد، می‌آموزد. سپس می‌خواهد در مورد چشم انداز شما برای شرکت شما و اهدافی که برای آن دارید بیشتر بیاموزد.

همانطور که هر شرکتی منحصر به فرد است، دیدگاه صاحب مشاغل نیز منحصر به فرد است و یک مربی کسب و کار باید بداند که آیا شما می‌خواهید کسب و کار خود را به درآمد قابل تحمل برای خود و خانواده خود تبدیل کنید یا یک شرکت چند میلیارد تومانی.

در مرحله بعد، یک مربی تجاری با شما همکاری می‌کند تا اهداف مفید و قابل دستیابی را برای تیم خود تعیین کند.

این اهداف، اهدافی خواهند بود که شما برای رشد موثر و دستیابی به چشم انداز مورد نظر خود باید به آنها برسید.

هنگامی که مجموعه‌ای از اهداف تعیین شد، مربی کسب و کار برای دستیابی به آنها به شما کمک خواهد کرد، و در تدوین مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و برنامه‌های عملی که به منظور پیشبرد کسب و کار شما در جهت دستیابی به اهداف خود طراحی شده‌اند در کنار شما خواهند بود.

کوچینگ چیست

نتیجه گیری

در کل این فرایند، مربیان تجاری به عنوان منبع ارزشمند اطلاعات و مشاوره‌های شخصی عمل می‌کنند.

اداره کردن یک کسب و کار، کوچک یا بزرگ، اغلب می‌تواند مانند این باشد که در تاریکی به هم بزنید و امیدوار باشید آنچه را که بدنبال آن هستید پیدا کنید.

در این قیاس، یک مربی تجاری به عنوان چراغ قوه شما عمل می‌کند.

 

دانلود PDF مقاله

کوچینگ چیست

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین رای 5 / 5. میانگین امتیاز 6

2 دیدگاه برای “کوچینگ چیست؟

  • محمدهادی ابراهیمی گفته:

   بزودی ویدیوهای بیشتری نیز در دسترس شما قرار خواهیم داد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *